چرا برش لیزر بد است ؟ ایراد برشلیزری

چرا برش لیزر بد است ؟ ایراد برشلیزری

ایراد برش لیزر چیست؟هرکاری در کنار فواید و نکات مثبت دارای مضرات زیاد و نکات منفی بسیاری است. در این مقاله به حساسیت های برش لیزر پرداختیم.

فرایند برش لیزری چیست؟

 قبل از اینکه بخواهیم به ایراد های استفاده از دستگاه های برش لیزری را برای شما بازگو نماییم ابتدا باید با چگونگی انجام این فرایند آشنا شوید. دستگاه برش لیزری برای حکاکی و برش روی متریال های گوناگون همانند چوب، چرم، پارچه ، پلاستیک، انواع فلزات، شیشه و غیره استفاده می شود.

در کنار شناخت ایراد برش لیزر با فواید برش لیزر اشنا شوید .

برشلیزر انواع فلزات با ضخامت گوناگون

ابتدا طرح مورد نظر روی برنامه های دستگاه برش لیزری تنظیم می شود. این طراحی ها معمولاً شکل و یا نام برند مورد نظر می‌باشد. قبل از تولید محصول مورد نظر حکاکی خواهند شد. برای حکاکی روی هر متریالی ابتدا باید توان دستگاه را در اندازه مخصوص همان متریال تنظیم کنید.

در واقع شما نمی توانید با یک توان روی هر ماده‌ای برش و یا حکاکی انجام دهید. بعد از گذشت این مرحله و انجام تست های لازم در این زمینه متریال مورد نظر در دستگاه قرار داده خواهد شد. بعد از روشن کردن آن فرایند حکاکی و یا برش لیزری اغاز می شود. این دستگاه با استفاده از نیروی الکتریسیته کار می کند و برای حکاکی، قسمت های مورد نظر به وسیله اشعه های بسیار قوی ذوب خواهد شد. با استفاده از این دستگاه شما می توانید در یک روز تعداد بالایی از حکاکی و یا برش را روی مواد گوناگون ایجاد کنید. البته سرعت و توان دستگاه با توجه به نوع آن و نیز متریال و یا طراحی مورد نظر شما متفاوت خواهد بود.

دستگاه برش لیزری و مضرات آن

مهمترین  ایراد برش لیزر  تاثیرات مضر آن روی سلامت انسان ها می باشد. همانطور که گفته شد این دستگاه به وسیله سوزاندن متریال طراحی مورد نظر را روی آن ایجاد می‌کند. در هنگام سوزاندن آن دودهای سمی منتشر خواهد شد. این دوده ها برای سلامت انسان مضر می باشد. استنشاق آن عوارض خطرناکی ایجاد خواهد کرد. این دوده ها علاوه بر این که می توانند روی تنفس انسان تاثیر گذار باشند. سبب بروز بیماری های جدی تری همانند انواع سرطان ها و عفونت ها نیز خواهند شد. اگرچه در هنگام استفاده از این دستگاه دستکش عینک و نقاب هم مورد استفاده قرار می گیرد. بخشی از این ایراد برش لیزر را کاهش می دهد. اما بخشی از این دوده ها به بدن انسان نفوذ خواهد کرد.

دستگاه برش لیزری دارای یک مکنده بسیار قوی نیز می باشد. که این مکنده سبب خارج شدن دوده های سمی بعد از سوزاندن خواهد شد. اما این مکنده به طور کامل این فرایند را انجام نخواهد داد.

دیگر ایراد برش لیزر که برای سلامتی مضر می باشد این است. در هنگام استفاده از این دستگاه سر و صدای زیادی ایجاد خواهد شد. که شنیدن این صوت به صورت مدام می تواند روی سیستم عصبی انسان تاثیر گذاشته و بیماری‌ های زیادی را ایجاد کند. امروزه حتی نمونه‌ های پیشرفته‌ تری از این دستگاه نیز سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند. اگر در هنگام کار کردن با دستگاه قسمتی از پوست بدن انسان در تماس با نور پرتو لیزر قرار بگیرد به شدت سوخته خواهد شد.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه cnc برای کاهش ایراد برشلیزر

برای جلوگیری از کاهش انتشار این دودهای سمی که میتوان آن را مهم ترین  ایراد برش لیزر دانست . می توانید از ماسک و نقاب های پیشرفته تری استفاده کنید. توجه داشته باشید که درب شیشه ای روی دستگاه کاملا مقاوم باشد. به صورت کامل بعد از روشن کردن آن بسته شود.

 توجه داشته باشید در هنگامی که دستگاه روشن است. به پرتو لیزر خیره نشوید.زیرا آسیب های زیادی به بینایی شما وارد خواهد کرد.
اگر فرایند برش به صورتی است که باید به صورت دائم به این پرتو خیره باشید. بهتر است از عینک های پیشرفته تری در این زمینه استفاده کنید تا از کلیه آسیب‌ها جلوگیری شود. شما باید فاصله خود با دستگاه را حفظ نمایید. برای کمتر کردن سر و صدای دستگاه میتوانید مکنده را در محل دور تری همانند پشت بام قرار دهید. برای این کار می‌توانید از یک خرطومی بلند تر استفاده کنید.

بهتر است قبل از استفاده از دستگاه و به صورت روزانه کلید اضطراری دستگاه را چک کنید. تا در صورت ایراد برش لیزر وهرگونه آسیب و یا اختلال از آن استفاده ببرید.

دستگاه برش لیزر را در محلی قرار دهید که رفت و آمد مشتریان و سایر افراد متفرقه به آن محل کمتر باشد.

برای کاهش ایراد برش لیزر قبل از روشن شدن دستگاه پوششی مناسب و مقاوم برتن کرده و نکات ایمنی را رعایت کنید.

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۳ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما