نکات مهم برش لیزر

نکات مهم برش لیزر

نکات مهم برش لیزر فلزات در این مقاله پرداخت شده است. برش لیزر یک فناوری است  که برای برش اجسام از آن استفاده می شود. این نوع از فناوری در زمینه صنعت است. برش لیزر توسط اشعه لیزر از یک خروجی روی اجسامی که قرار است بریده شوند انجام می شود.

ممکن است قسمتی از جسم بریده آب یا سوزانده شود، یا اینکه ممکن است چیزی از روی جسم توسط فشار گاز پاک شود. سرانجام سطح بریده شده خیلی عالی ایجاد خواهد شد. از لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند نظامی ساختمانی هوا وفضا آزمایشگاهی و پژوهشی ارتباطی فیزیک شیمی به کار برده میشود.

تاریخچه برش فلزات

اولین دستگاه برش لیزری در سال ۱۹۶۵ برای به وجود آوردن سوراخ در قالب های الماس در مرکز تحقیقات وسترن الکتریک انجینیرینگ ساخته شده است. از سال ۱۹۶۷ دستگاه برش لیزری به کمک جت اکسیژن برای برش فلزات در بریتانیا ساخته شد. در سال ۱۹۷۰ این تکنولوژی در هوا فضا برای برش تیتانیوم به کار گرفته شد. همچنین در همان زمان لیزرco۲ برای برش غیر فلزات مانند پارچه استفاده شد. چرا که در آن زمان لیزر co2  برای غلبه بر هدایت حرارتی فلزات کافی نبود.

لیزر در صنایعی مانند خودرو سازی ابزار دقیق صنایع نظامی صنعت چرم، پوشاک، صنایع مهندسی، ساخت، تولید چوب، دکور صنایع سنگ از مواردی هستند که از دستگاه برش لیزر استفاده میکنند، همچنین دستگاه برش لیزر یا دستگاه حکاکی برای حک کردن مواردی بر روی خودکار انگشتر و غیره به کار برده می شود.

نحوه برش لیزر به دو دسته فلزی و غیرفلزی تقسیم شده و هر کدام کارهای متفاوتی را انجام می دهند که در موارد زیادی استفاده می شود.

نکات برش فلزات

نکات مهم هنگام برش لیزری فلزات

هنگام کار با انواع دستگاه های برش لیزری فلزات باید به نکات مهمی توجه کرد. رعایت این نکات علاوه بر حفظ سلامتی فرد، باعث جلوگیری از بروز هرگونه شرایط خطرناک در کارگاه خواهد شد. قبل از استفاده از دستگاه برش لیزری فلزات باید مطمئن شد که نیروی کار و تکنسین های آن به خوبی آموزش دیده اند.

پس در حین کار با دستگاه برش لیزر فلزات باید از دستورالعمل های آن پیروی کرد.

باید جزئیات افرادی که از دستگاه استفاده کرده اند، زمان به کار گیری دستگاه و مواد برش داده شده را ثبت کرد.

باید نزدیک دستگاه برش لیزر فلزات کپسول آتش نشانی قرار داد.

نظافت منظم در زمان برش و حفره داخلی برش لیزری برای جلوگیری از آتش سوزی ضروری است.

باید از مواد مناسب برای برش لیزر استفاده کرد.

هرگز نباید دستگاه برش لیزر بدون مراقبت روشن باشد.

دستگاه را نباید روی پایه های چوبی قرار داد.

باید از تنظیمات دستگاه برش لیزر به منظور جلوگیری از آتش سوزی اطمینان داشت.

هرگز قفل های لیزری ساخته شده در دستگاه برش لیزری را نباید باز کرد.

نکات خیلی مهم برش لیزر

 بسیار مهم است که به جنس جسم قبل از برش توجه شود. برای مثال اینکه جسم آهنی یا غیرآهنی باشد، در مراحل  برش کلیدی به نظر رسیده و به همین شکل، اجسام پلاستیکی، چوبی، شیشه ای و کاغذی، هر کدام باید با لیزر و شیوه خاصی برش داده شوند. اگر برای هر کدام از این اجسام مناسب ترین لیزر و بهترین روش در نظر گرفته نشود هرگز یک برش خوب و موفقیت آمیز انجام نخواهد شد.

برش لیزری ورق مس

نکته بسیار مهم دیگر که قبل از برش باید به شکل ویژه ای به آن توجه شود، واکنش پذیر بودن یا نبودن جسم انتخاب شده است. چرا که این موضوع در انتخاب گاز های کمکی نقش تعیین کننده ای دارد. همچنین بازتاب پذیری جسم، نکته دیگری است که باید مد نظر قرار بگیرد.

کاربرد دستگاه برش فلزات

دستگاه های برش لیزر در صنعت های متفاوتی کاربرد دارد. به علت اهمیت فلزات و استفاده انواع فلزات در صنعت های  متفاوت باعث شده است که از این دستگاه لیزر بیشتر از قبل به کار برده شود.

کاربرد هایی که دستگاه لیزر فلزات دارند برش و حکاکی انواع فلزات برای استفاده در صنایع مختلف مانند صنعت خودروسازی است، که در این صنعت فلزات در سایزها و ابعاد مختلف حکاکی و برش داده می‌شود.

از دستگاه لیزر فلزات برای ساخت، طراحی انواع فلزات جهت تولید  کردن وسایل تزیینی و دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

 در صنایع خم و برشکاری، ساخت و برش انواع لوله و پروفیل دستگاه برش لیزر کاربرد دارد.

 مزایای دستگاه لیزر فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات دارای مزایای بسیاری می باشد مانند:

افزایش سرعت برش، حکاکی فلزات افزایش دقت برش، حکاکی انواع فلزات و آلیاژهای فلزی.

امکان بالا بردن تیراژ کار.

کاهش حرکت  نیروی انسانی.

میزان برق مصرفی بسیار پایین

پایین بودن هزینه تعمیر

نگهداری آسان این دستگاه ها

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 2 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما