آبکاری

آبکاری

 روش پوشش دهی سطح آبکاری می باشد که  روی یک سطح رسانا را با فلز می پوشانند.آبکاری صدها سال است که انجام می شود و برای تکنولوژی مدرن هم دارای اهمیت می باشد.

تزیینات اشیا، مهار خوردگی، دوام پذیری، سخت شدن، بهبود پوشیدگی، کاهش اصطحکاک، بهبود چسبندگی رنگ تغییر هدایت ، محافظت در برابر تابش از مزایای آبکاری می باشد.
می توان گفت از این پوشش در فناوری نانو به صورت لایه  نازک از رسوبات که اشیای کوچک را به عنوان  یک اتم می پوشاند استفاده می شود .

راههای و روش های مختلفی در ابکاری وجود دارد به عنوان نمونه سطح جامد را با یک ورق فلزی می پوشانند و برای اتصال آن از گرما و فشار استفاده می‌کنند.
روش های پوشش دادن سطح عبارتند : ابکاری رسوب بخار تحت خلاء و به تازگی  از روشی که استفاده  میشود پوشش دهی  با استفاده از مایعات می باشد.

آبکاری برش لیزر

 

پوشش دهی الکترولس

این پوشش دهی توسط  مواد شیمیایی انجام می شود. یک روش پوشش‌دهی غیر گالوانیزه است که چندین واکنش  در یک محلول آبی همزمان بدون اینکه از انرژی الکتریکی خارجی استفاده شود توسط عواملی مانند واکنش هیدروژنی  و کاهش دهنده سدیم هیپو فسفات  یا تیواوره انجام میشود.
از معمول ترین روش پوشش دهی الکترولس پوشش دهی الکترولس نیکل است که  از چند لایه نقره طلا مس می‌توان در این روش استفاده کرد.

آبکاری در موارد خاص

ابکاری طلا

آبکاری  برای طلا به این صورت است که  لایه ای نازک از طلا را بر  روی سطح شیشه یا فلز قرار میدهند. ابکاری طلا در صنایع الکترونیک به کار برده میشود که یک لایه هدایتی الکتریکی که در برابر خوردگی بر روی مس مقاوم میباشد.
و همچنین برای اتصالات برق و تخته مدار چاپی هم استفاده میشود.
هنگامی که ابکاری طلا به صورت مستقیم  بر روی مس انجام میشود اتم های مس تمایل دارند که به لایه طلا نفوذ کنند و باعث تیره شدن سطح میشود و یک لایه اکسید را به وجود می آيد پس معمولا یک لایه نیکل روی مس قرار میگیرد.

خدمات آبکاری

آبکاری بر روی فلزاتی مانند روی قلع و فلزات گرانبهایی مانند طلا نقره و پالادیوم انجام میشود.
پوشش دادن این آلیاژها با ترکیب های مختلفی که ارزش آن  را بالاتر می برد انجام می‌شود.
قیمت ترکیب زیر لایه ها و نتیجه دلخواه بستگی به عوامل تعیین‌کننده دارد که باید پوشش مناسبی انتخاب شود.
علاوه بر این که ظاهر بهبود پیدا کرده مواد پایه ابکاری برای هدف های دیگری هم استفاده می شود که یکی از اصلی ترین کاربرد ها بالارفتن مقاومت در برابر خوردگی است لایه پوشش داده شده اغلب  برای این به کار برده میشود که مواد پایه دچار آسیب نشود.

موارد استفاده از آبکاری

ساخت ضخامت سطحی
افزایش مقاومت در برابر عوامل خوردگی
بهتر شدن رسانای الکتریکی
آماده سازی برای چسبندگی بهتر قبل از نقاشی و پوشش الکترونیکی
کاهش استحکام کار حفاظت در برابر سایش سطوح
بهبود یکنواختی سطح

آبکاری انواع قطعات
آبکاری قلع

مزایای آبکاری

برای حفاظت قطعه بهترین روش است.
ظاهر قطعه را زیبا می‌کند.
اصطحکاک را کم تر خواهد کرد.
جریان الکتریکی را افزایش می‌دهد.
باعث جذب هیدروژن اضافی میشود.
در برابر حرارت بسیار مقاوم میشود.
دارای خواص مغناطیسی میباشد.
نور و انرژی را جذب خواهد کرد.
چسبندگی را فزایش می‌دهد.
از لکه و کدر شدن جلوگیری میکند.

 آبکاری الکتریکی

ابکاری الکتریکی یکی از مراحلی  است که با  جریان برق لایه ای نازک از یک فلز روی سطح فلز دیگر رسوب داده و جریان برق و عوامل احیا کننده در این مراحل مصرف می شوند و ارزان هستند و خدمات ابکاری از نظر اقتصادی بهترین کار میباشد.
آبکاری الکتریکی  با عنوان رسوب الکتریکی هم شناخته می‌شود این فرایند شامل قرار دادن یک لایه نازک فلزی بر روی سطح یک قطعه باشد.
این روش برای ایجاد واکنش استفاده میشود.

دلایل استفاده از آبکاری

یکی از مهمترین دلیل های استفاده از آبکاری افزایش سطح زیبایی میباشد.
ابکاری در پوشش های فلزی مانند طلا باعث می شود که سطح آن زیباتر و لوکس تر شود.
از بهترین نمونه‌های پوشش دهی می توان پوشش دهی سطح ماشین های مدرن با فلز طلا اشاره کرد که از خوردگی های شیمیایی سطح فلزات جلوگیری میکند.
برای اینکه از خوردگی جلوگیری شود از دو روش استفاده میشود.

روش اول

فلز مادر یعنی فلز اصلی را با فلزی که دارای مقاومت بالایی می‌باشد در برابر خوردگی های شیمیایی می‌پوشاند.

روش دوم

روی سطح فلز را با یک فلزی که دارای خوردگی پایینی است می‌پوشانند تا هنگام برخورد قطعه با محیط ابتدا فلز سطحی دچار خوردگی شود.