انواع برش لیزری چیست؟ 3 نوع برش لیزری شعله فیوژن و برش از راه دور

انواع برش لیزری چیست؟ 3 نوع برش لیزری شعله فیوژن و برش از راه دور

انواع برش لیزری در ایران فلز ارائه می گردند . فرآیند ماشین کاری حرارتی است که در آن اشعه لیزر به عنوان یک ابزار عمل می‌کند . پارامترهای خاص مورد استفاده در این فرآیند مانند قدرت لیزری و نوع گاز به طور قابل‌ توجهی بر کیفیت کلی و زمان پردازش در طول عملیات تاثیر خواهد گذاشت. برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه  های لیزر تابش که  زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده است. که در ساخت و ساز، صنعت دارو، ارتباطات از آن استفاده می شود. با حالت های ذوب گرما و حتی بخار کردن مواد لیزر میتواند وسیله ای برای انتقال انرژی کنترل پذیر باشند.

چه روشی را برای برش لیزر قطعات خود استفاده کنیم؟

برای انتخاب روش برش لیزر قطعات خود باید  نکاتی را در نظر گرفت، که در اینجا به برخی از آنها میپردازیم:

 1. هزینه  تجهیزات و برش  

2. میزان سختی و آسانی کاربرد

3. سرعت برش روش های مختلف 

4. دقت برشکاری قطعات و میزان تمیزی و کیفیت برش

5. کیفیت لبه برش

6. تاثیر روش بر خواص ورق شما

انواع برش لیزری با اکسیژن و نیتروژن

 

رایج‌ترین گازهای مورد استفاده  اکسیژن و نیتروژن هستند. آن‌ها براساس نوع ماده برش , ضخامت آن و کیفیت لبه مورد نیاز انتخاب می‌شوند .

اکسیژن بیشتر به هنگام برش آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد . آهن به دلیل فرآیند احتراق به مقدار قابل‌توجهی قدرت نیاز ندارد. که حاصل واکنش شیمیایی اکسیژن و ورق است. که انرژی اضافی را از طریق گرما و نور آزاد می‌کند . اکسیژن حدود ۶۰ درصد از کار را انجام می‌دهد. این به نوبه خود عامل محدود کننده سرعت برش است.  در بین انواع برش لیزری تنها قدرت می‌تواند در مواد قبل از وقوع بیش از حد سوزان اعمال شود. که منجر به کاهش ضعیف می‌شود. این بدان معنی است که سرعت برش ، با استفاده از اکسیژن به عنوان یک گاز کمکی در آهن ، برای حدود ۱۵۰۰ وات به یک لیزر ۶۰۰۰ وات نیاز دارد .

نیتروژن به طور کلی در هنگام برش استیل یا آلومینیوم به منظور دستیابی به کیفیت عالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف اکسیژن ، نیتروژن بعنوان یک گاز حفاظتی در ماده اندازه‌گیری نور عمل می‌کند.  فرآیند احتراق را متوقف کند. و اجازه دهد لیزر مواد را تبخیر کند . این بدان معنی است که قدرت عامل تعیین‌کننده سرعت برش است. قدرت بیشتر برابر با سرعت بیشتر.

برای تصمیم‌ گیری مناسب بین  برش لیزراکسیژن و نیتروژن, در انواع برش لیزری معیارهای زیر باید در نظر گرفته شود:

انواع برش لیزر‌ی

سه نوع برش لیزری وجود دارد مانند:

برش شعله

در برش شعله از گاز اکسیژن استفاده میکنیم، درواقع برش شعله، همان برش اکسیژن میباشد. . باید در کنار نیروی کمکی از این گاز استفاده کرد. چرا که روی مواد مذاب واکنش گرما زا را تولید و باعث افزایش انرژی ورودی در روند کار می‌شود. این برش یک برشکاری به روش ذوبی است.

در این نوع از برش محل مورد نیاز برش، با شعله  تا  حد سوختن پیش میرود. به این برش برش اکسی فول نیز میگویند. این روش، روش مناسب قطعات فولادی است.

برش فیوژن

در دیگر انواع مختلف برش لیزر از گاز نیتروژن که گازی بی اثر است برای بیرون کردن مواد مذاب استفاده  می شود. چرا که گاز نیتروژن با ماده مذاب واکنش نشان نداده پس همین مورد باعث میشود که به انرژی ورودی کمکی نشود. پس برش با این گاز را برش با گاز بی اثر میگوییم.

برش از راه دور

قسمتی از پرتو لیزر ماده را بسیار سریع تبخیر کرده است. همین مورد باعث می شود. که ورقه های نازک بدون گاز کمکی بریده شوند. مراحل برش لیزری از سیستم هایی آفلاین مانند cad و Cam که کنترل سیستم های مسطح سه محور و یا شش محور را برای برش توسط لیزر به اتوماسیون می‌دهد.

برش لیزر گالوانیزه

برش لیزر گالوانیزه برشی است که با استفاده از لیزر ورقه های گالوانیزه برش داده می شود‌. این کار  با دستگاههای پیشرفته که  نور لیزر را روی  صفحه  گالوانیزه با دقت بسیار بالا متمرکز کرده، صفحه با لیزر بریده می شود. این لیزر که برش را با دقت انجام می دهد باعث می شود که میزان خراب شدن قطعه کار نسبت به دیگر روشهای برش کمتر باشد. بعد از اتمام برش لبه های صفحه صاف و یکدست هستند.

برش لیزری آهن

آهن نسبت به سایر فلزات و  قیمت ارزان تری دارد.و در میان باقی انواع برش ها برشلیزر آهن نیز هزینه کمتری دارد. از آهن در تولید محصولات خود استفاده کنند. ورق های آهن مختلف با ضخامت های گوناگون توسط این برش لیزر آهن برشکاری می‌شود.

لیزر برای اهداف متفاوتی استفاده می‌شود. یکی از این هدف ها  برش صفحات فلزی است.در صفحه استیل خفیف، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم روش برش لیزری دقیق انجام شده و کیفیت برش بسیار خوب می باشد.

ورق آهن توسط دستگاه های لیزری برش داده می‌شود که این دستگاه برش از پیشرفته ترین دستگاه ها است.

این دستگاه به این صورت عمل می‌کند که یک سوراخ بر روی سطح ایجاد کرده است. این سوراخ بسیار ریز و احتیاجی به ترمیم ندارد. بعد طرح مورد نظر برش داده می‌شود.

چه نوع لیزرهایی در برش لیزری استفاده می شود؟

سه نوع اصلی از لیزر مورد استفاده در برش های لیزری وجود دارد. لیزر CO2، لیزر فیبر و لیزر نئودیمیم در برشهای لیزری مورد استفاده قرار میگیرد. هرچند انواع دستگاه برشلیزر  به طور یکسان ساخته می شوند. اما از این نظر لیزر استفاده شده متفاوت هستند. لیزرهای مختلف دارای قدرت متفاوتی هستند. در نتیجه میتوانیم بگوییم از هر یک از انواع لیزر برای برش انواع مواد و ضخامت گوناگون استفاده میگردد. برای برش لیزر فلزات دستگاه های لیزر فیبر یا همان فایبر بهترین گزینه هستند. چرا که دستگاه های فایبر دارای بازتابنده های به اندازه نقطه کوچکشان هستند و این باعث دقت بیشتری میشوند.

انواع برش لیزری فلزات

سوالات پرتکرار برش لیزری

گاز نیتروژن و اکسیژن گاز هایی هستند که برای برش لیزری به عنوان گاز کمکی استفاده میشوند.

برش لیزر دارای مزایای زیادی است، اما توانایی برش تمامی مواد از مهم ترین مزیت های آن است. .

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + ده =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما