مزایای برش لیزری برای ساخت قطعات فلزی 

مزایای برش لیزری برای ساخت قطعات فلزی 

مزایای استفاده از برش لیزر برای ساخت قطعات فلزی 

یکی از روش های پر طرفدار و مدرن برای برش دهی در صنایع مختلف، برش لیزری است. این روش از فناوری های پیشرفته و جدید محسوب می‌ شود که به دلیل داشتن ویژگی های مثبت کاربرد فراوانی دارد.

مزایای برش لیزری فلزات

این فرآیند با دارا بودن سرعت، کارایی و طول عمر بیشتر نسبت به انواع روش های برشکاری، باعث شده تا بسیاری از مهندسان این روش را بیشتر استفاده کنند. هزینه در برش لیزر بسیار پایین بوده و همین مورد باعث شده تا برای پروژه هایی که نیاز به سرمایه گذاری بالایی ندارند هم مناسب باشد.

انعطاف پذیر

در برش با اشعه برای انجام برش های جداگانه نیازی به جایگزینی ابزار خاصی نیست و شما می‌ توانید تنها با انجام تنظیمات مورد نیاز، طرح های مختلفی را با مواد یکسان برش دهند.

دقت بالا

در برشکاری، یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، دقت در برش قطعات است. یکی از مزایای برش لیزری فلزات نسبت به انواع دیگر برش های حرارتی، داشتن دقت بالا و در حین انجام کار می‌ باشد. این کار سبب می‌شود تا بتوان قطعاتی با ظرافت بالا و در سایز های کوچکتر تولید کرد.

قابلیت تکرار

در روش لیزری می توان از برش قطعاتی یکسان و کپی یکدیگر، با دقت بالا اطمینان داشت.

سرعت بالا

این ویژگی از مهمترین مزایای برش لیزری است که می‌ توان برای برش طرح های پیچیده از آن استفاده کرد. سرعت در برش قطعات نسبت به روش های سنتی برشکاری بسیار بالاتر است.

خودکار بودن

وجود نیروی انسانی کار در این روش ها بسیار اندک است، زیرا این نوع از دستگاه های برش به صورت اتومات کار می‌ کنند. توجه داشته باشید که بودن یک اپراتور با تجربه در کنار دستگاه، می توان تایید کننده کیفیت بالای محصول نهایی باشد. ویژگی نیاز نداشتن به نیروی انسانی زیاد، باعث صرفه جویی هزینه ها در مقایسه با بقیه  روش ها است.

کیفیت در برش

دستگاه های برش لیزری با داشتن دقت بالا در برش قطعات و تنظیمات مناسب می توانند محصول نهایی با کیفیتی در اختیار افراد قرار میدهند. اما به این نکته هم توجه داشت که ضخامت، جنس مواد و عوامل دیگر نیز در کیفیت نهایی تاثیر می گذارند.

برش زدن بدون تماس با سطح

لمس نکردن فیزیکی مواد توسط دستگاه و اشعه سبب می‌ شود تا اصطکاک دستگاه کاهش یابد. در نتیجه خرابی و تعمیر دستگاه و آسیب به مواد کمتر شده و در هزینه ها هم صرفه جویی میشود.

تطبیق پذیری

برش با لیزر یکی از راهکارهایی می باشد که علاوه بر صنایع فلزی می‌توان در صنایع مختلف نیز از آن استفاده کرد.

از دستگاه برش لیزر علاوه بر برش انواع فلزات مانند فولاد ضد زنگ و مس و آلومینیوم و برنج، در موارد اکریلیک، MDF، چوب، پلاستیک، کاغذ و … نیز استفاده می‌ کنند.

ضایعات کمتر نسبت به روش های دیگر

در برش لیزری به دلیل دقت بالا، می‌ توان درصد زیادی از ورق مواد مورد نظر را استفاده کرد. در نتیجه در این فرآیند، پرتی و ضایعات کار کمتر می‌ شود.

مصرف برق کم

برخلاف برخی دیگر از ابزارها که برای انجام کار خود به انرژی زیادی نیاز دارند. ماشین برش، بجز اشعه لیزر که برای برش به کار می‌ رود، تجهیزات بخصوص و متحرک دیگری ندارد. در نتیجه مصرف برق کمتری داشته و در هزینه ها نیز صرفه جویی می‌ شود.

کاربرد های متنوع

لیزر کاربرد های متنوعی دارد، بجز برش مواد می توان از آن برای حکاکی روی سطوح نیز استفاده کرد. دقیق بودن در برش هایی که دستگاه میزند، باعث استفاده از آن در صنایع هوا فضا و پزشکی شده است.

از کاربرد های دیگر آن می‌ توان از برش سنگهای قیمتی مانند الماس، برش نیمه رسانا ها نام برد.

دستگاه لیزر فلزات

 دستگاه لیزر فلزات که با نام دستگاه برش فلزات نیز شناخته می‌شود ؛از این  تکنولوژی لیزر فایبر برای حکاکی و برش انواع فلزات مانند  آلومینیوم، مس، طلا، آهن، چدن، برنج، روی استفاده می شود.

برای برش و حکاکی  فلزات مختلف باید  طرح مورد نظر را با کمک نرم افزارهای گرافیکی به دستگاه لیزر داده تا دستگاه لیزر در کمترین  زمان کار برش و حکاکی طرح را بر روی فلز انجام دهد.

مسائلی که در فرایند انجام  برش و حکاکی روی فلزات دارای اهمیت می باشد تخصص و مهارت اپراتور دستگاه لیزر است.  چرا که باید بتواند با دریافت آموزش های لازم تمامی طرح های متفاوت را روی قطعات مختلف اجرا کند.

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما