برش لیزر ورق روغنی

برش لیزر ورق روغنی

برش لیزر ورق روغنی

 برای برش لیزر ورق روغنی , سیاه یا استیل با  لیزر از اشعه لیزربرای برش دادن قطعات استفاده می‌ کنند. و این فناوری جدید سبب  انقلابی در برش فلزات شده است.

برش لیزر توسط اشعه لیزر قوی روی فلزات یا اجسام انجام می شود.

 

نمونه کار برش ورق روغنی آهن

دراین روش نور لیزر سبب می‌شود که به خاطر به وجود آمدن گرما و فشار برروی فلزات برش بسیار آسان  انجام شود. در برش ورق سیاه آهن یا برش ورق استنلس استیل با لیزر ناحیه ای از ورق که در مستقیما با نور لیزر تماس پیدا می کند.

در اثر حرارت عمل تصعید انجام می شود و وارد هوای اطراف می شود.

انواع مختلف برش لیزری

لیزرهای مختلفی برای استفاده وجود دارند که  کاربردهای زیادی دارند. مانند لیزر گازی، لیزرشیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزرجامد و لیزر فیبری.
بر اساس نوع و توانایی این لیزرها هر کدام ازاینها در شاخه‌ای از علوم کاربرد خواهند داشت. دربخش صنعت دو نوع لیزر مورد استفاده زیادی دارد که لیزر جامد و لیزر گازی می باشند
.
لیزرهایی که در صنعت و دستگاه‌های  برش لیزری فلزات استفاده می‌شوند. لیزرهای نئودیمیم-لیزرco2 – آلومینیوم – گارنت-ایتریم می باشند.
لیزرco2 برای برش لیزر ورق سیاه ، ورق آهن و ورق استنلس استیل و فلزات آلیاژی مورداستفاده قرارمی گیرد.
در حالیکه لیزر گارنت برای برش و حکاکی فلزات و غیر فلزات وهمچنین کامپوزیت‌ها استفاده می شود
.

ورق روغنی چیست؟

 در بازار تجاری به ورق سرد، ورق روغنی می گویند. به خاطر شکل ظاهری آن به نام معروف شده است. برش لیزر ورق روغنی  فرآیند تا قسمتی متفاوت از ورق معمولی آهن دارد.
ورق روغنی به وسیله نورد سرد تولید می شود. بعد از تولید برای ممانعت از زنگ زدگی آن را روغن کاری می کنند.
به طور کلی در صنعت فولاد ورق هایی که با نورد گرم تولید می شوند. ورق سیاه و به ورق هایی که با نورد سرد تولید می شوند ورق روغنی می گویند.
پایه ساخت ورق گالوانیزه این نوع ورق ها هستند
.
برشکاری ورق با لیزر یک فرایند گرمایی می باشد. که در این روش از یک اشعه لیزر متمرکز برای ذوب کردن ماده در یک قسمت استفاده می شود.

انواع گازهای کمکی

گازهای فعال

در روش برش به وسیله اکسیژن ماده می سوزد دمای ماده افزایش می یابد. تا به دمای احتراق برسد به وسیله اشعه لیزر، ماده بخار می شود.
از طرف دیگر واکنش بین اکسیژن و ماده، انرژی اضافی برای حرارت تولید می کند. که باعث حمایت از برش می شود.
اگرچه اکسیژن  سطح برش را با یک لایه اکسیدی پوشش می دهد.  در فولادهای کربنی و کم آلیاژ کارایی برش قابل توجهی دارد
.

گازهای خنثی

در برش با گازهایی که  واکنش دهنده نیستند و خنثی هستند. مثل نیتروژن یا آرگون، ماده به وسیله انرژی لیزر ذوب می گردد. توسط انرژی جنبشی که از جت گاز به وجود می آید از شیار برش خارج می گردد.
و چون که گازهای خنثی با ماده ذوب شده واکنش نمی دهند. هیچ حرارت اضافی به وجود نمی آید، برای قطعه ای با ضخامت مشابه معمولا توان لیزر، خیلی بالاتر از روش برش با گاز کمکی اکسیژن می باشد.
برش با گاز خنثی اصطلاحا به برش تمیز یا برش فشار بالا معروف است
.
مزیت مهم  استفاده از گاز اکسیژن در آزاد کردن انرژی و کاهش کشش سطحی میباشد. که به تولید کننده توانایی می دهد که سرعت برش را بالا ببرد.

آینده برش لیزری چیست؟

در دنیای صنعتی امروز روز به روز با پیشرفت رو به رو هستیم. برش لیزر با نقش آفرینی مهم خود در صنعت, باید بتواند در این پیشرفت روز افزون صنایع را همراهی کند. در واقع برش لیزر برای رفع نیاز صنعت و ادامه خدمت رسانی نیاز دارد که خود نیز همگام با صنعت پیشرفت نماید. 
تحقیق هایی در رابطه با پیشرفت برش لیزری  در سراسر دنیا انجام شده است.پیش بینی میشود که, تا رسیدن سال 2024 یعنی تنها دوسال دیگر به رقمی باور نکردنی 6.72 میلیارد دلار برسد. 
این رشد بسیار سریع با پیشرفت نرم افزار های طراحی و نقشه کشی و دستگاه ها و تجهیزات امکان پذیر میگردد. و سرمایه گذاری این حوزه را نیز افزایش خواهد داد. 
هر چند ما فکر میکنیم که آینده برش لیزری فرا رسیده است. یعنی تحول و پیشرفت برش لیزری آغاز شده و البته که با سرعت رو به پیشرفت است. این پیشرفت از ساخت و پیشرفت ماشین های لیزر فیبر آغاز شد.
ویژگی متمایز کننده ماشین های لیزر فیبر جدید اهمیت مطلق نوعی اتوماسیون است. در این نسل سرعت و دقت دستگاه ها به طبع بالاتر از نیروی انسانی است. و نسبت به روش های قدیمی از سرعت, قدرت و دقت بالاتری همراه است.

برخی از تغییرات نسل آینده دستگاه های برشلیزر

دستگاه های برش لیزر قدرت و دقت بیشتری پیدا خواهند کرد.

  • فرآیند کار بیشتر اتوماسیون خواهد شد.
  • راندمان دستگاه افزایش پیدا میکند.
  • توان عملیاتی دستگاه افزایش میابد.
  • سرعت حذف اسکلت و ضایعات دستگاه افزوده میگردد.
  • دستگاه در کوتاه ترین زمان آماده برش بعدی می گردد.
 

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 14 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما