جوشکاری ورق روغنیst12 و st13

جوشکاری ورق روغنیst12 و st13

جوشکاری ورق روغنی از دیگر خدمات  فرعی برش لیزر است.اکنون سوال پیش می آید تعریف جوشکاری چیست؟

جوشکاری ورق روغنی چیست ؟

چگونه انجام میشود؟

در کجا کاربرد دارد ؟

 چه زمانی از آن استفاده میشود؟

جوشکاری

هنگامی که شئ میخواهد ساخته شود یک مرحله ی آن جوشکاری میباشد.

که این روش اتصال مواد مهندسی به یکدیگر است. و از طریق ایجاد حرارت زیاد و دمای بالا و ذوب ماده و سپس سرد کردن برای ایجاد جوش صورت میگیرد.

جوشکاری با لحیم کاری کمی متفاوت است.

جوشکاری فلزات متفاوت است. چرا که ما انواع فلز داریم. در این مقاله میخواهیم در ارتباط با جوشکاری ورق روغنی اطلاعات جمع آوری کنیم.

ورق روغنی به همان ورق‌های نورد سرد و ورق‌های فولادی گفته می‌شود. که طی سپری شدن فرآیند نورد سرد تولید می‌ شود. این محصولات سطح صاف و یکنواختی دارند و و شکل‌ پذیری و مقاومت در برابر کشش نشان می‌ دهند. این ورق‌ ها در صنعت‌ های مختلف کاربرد دارد و انواع مختلفی را دارا میباشند.

ورق روغنی ST12

این نوع ورق روغنی در بازار کششی یا معمولی میباشد.  کاربرد ورق روغنی کششی بیشتر برای مصارف عمومی مانند جوشکاری، خم‌ کردن و شکل‌ دهی استفاده می‌ شود. همچنین این محصول دارای سطح صاف و روغنی می باشد.

ورق روغنی ST13

این ورق نورد سرد کیفیتی نیمه‌ کششی دارد. میزان درصد عناصر به کار رفته شده در ترکیب این ورق روغنی در مقایسه با گرید ST12 کمتر میباشد. به همین خاطر از نقطه تسلیم و استحکام کششی پایین‌ تری برخوردار است. در ساخت سازه هایی که نیمه کششی هستند استفاده می شود. کاربرد آن در ساخت لوازم خانگی و اداری، سازه های صنعتی و قطعات خودروسازی است.

انتخاب بهترین روش برای جوشکاری ورق روغنی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این محصول دارای لایه ای از فلز روی بر سطح خود، قرار گرفتن در برابر حرارت بالای ناشی از نازل جوشکاری مقداری از پوشش سطحی ورق تبخیر خواهد شد. این بخار برای تنفس انسان ضرر دارد.

امروزه فرایندها و تکنیک‌ های مناسب برای جوشکاری روی و ورق‌ های فولادی صورت می‌ گیرد. که کاملاً با جوشکاری‌ های اشکال سنگی می‌ باشد. درواقع جوش قوس فلزی با الکترود پوشش‌ دار می‌ تواند در کاربردهایی که ابعاد کوچکی دارند. الکترود در آن‌ها وجود دارد جوشکاری صورت بگیرد.
گفتیم جوشکاری انواع مختلفی دارد و امروز پیمانکاران از جوشکاری نیمه اتوماتیک برای استفاده انتخاب می‌کنند. چرا که آسان‌تر است، اما جوشکاری قوس فلزی با الکترود پوشش‌دار پایدارتر برای ورق‌های فولادی می‌باشد. که می‌خواهند در مصالح کف‌ سازی استفاده شوند .

روش دیگر برای جوشکاری ورق‌های روغنی یا همان فولادی ذوب فلز پایه می‌ باشد، که مهم‌ ترین چالش در جوشکاری است. توجه کنید هنگامی‌ که می‌خواهید از جوش قوس الکتریکی استفاده کنید. انتخاب ضخامت مناسب مصالح نکته‌ای مهم است .

انواع جوشکاری در ورق های روغنی

جوش استفاده شده در ورق روغنی با ابعاد کوچک از یا بزرگ کمی متفاوت است.  معیارهای طراحی برای چنین جوش هایی نیز متفاوت می باشد. در مصالح با ضخامت کوچک، اتصالات لب به لب اغلب جوش شیاری گوشه مربعی داده می شوند. اما در فولاد همان ورق های روغنی سنگین اغلب نوعی آماده سازی قبل از جوش شیاری همچون یخ زدن باید انجام شود.

جوش های شیاری شکل بیشتر در  ورق روغنی سرد استفاده میشوند. زیرا گوشه ها شکل یک شیار طبیعی به خود می گیرند. در حالی که هنگام سروکار داشتن با اشکال و صفحات بزرگ چنین جزئیاتی بسیار کم یافت می شوند. در اتصالات که مشابه هستند هم بسته به ورق روغنی سنگین یا سبک، یک جوش کوچک استفاده میشود. جوش هایی به ندرت در صفحات سنگین استفاده می شوند، اما در ساخت و سازهای ورق فولادی رواج دارند. جوش گودال اغلب برای اتصال مصالح کف سازی به فولاد برای کمک استفاده می شود.

جوشکاری باید حتما توسط متخصص آن انجام شود. اگر خودتا میخواهید جوشکاری کوچکی انجام بدهید هم حتما باید نکات ایمنی را رعایت کنید. از کلاه، عینک، دستکش و لباس مناسب استفاده کنید. هرگز در مکان بسته جوشکاری را انجام ندهی

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 11 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما