انواع دستگاه خم کاری

انواع دستگاه خم کاری

انواع دستگاه خم کاری با توجه به نوع خم و جنس فلزی که قرار است مورد خمش قرار گیرد، انتخاب میشود. تمامی محصولات و تجهیزاتی که شما در طول زندگی روزمره خود استفاده میکنید. ابتدا با استفاده از انواع دستگاه خمکاری و ابزار آلات مخصوص به شکل مورد نظر رسیده است، سپس روانه بازار می‌شوند. 

انواع خم v در ایران فلز

برای تعریف خم کاری به پادکست زیر گوش دهید.

در همان زمان شغل آهنگری به عنوان یکی از سخت ترین شغل ها به حساب می آمد. زیرا فرد آهنگر باید برای زمان زیادی را در جهت شکل دادن به یک قطعه فلزی صرف میکرد.

با گذشت زمان و گسترش علم و دانش در این زمینه امروزه شما می توانید دستگاه های مجهز و پیشرفته ای را برای خم کردن انواع فلزات در بازار مشاهده کنید.

عکس نمونه کار خم کاری ورق با دستگاه خم انواع دستگاه خمکاری

 برای دیدن فیلم مربوط به خم کاری کلیک کنید.

همه انسان ها برای ادامه حیات و گذراندن زندگی خود نیاز به انواع تجهیزات دارند. تجهیزاتی که جنسی از پارچه ای پلاستیکی، فلزی، چوبی و غیره دارند. که هر یک از این وسایل قبل از استفاده باید با استفاده از روش هایی کاملا تخصصی برای این فرآیندها آماده شوند.

یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها که در صنایع گوناگون کاربرد های منحصر به فردی از آن گرفته می‌شود، دستگاه های خم کاری می باشند.

این دستگاه یکی از مهم ترین اختراعات بشر بوده است که امروزه استفاده از آن برای هر فرایند تولید وسایل غیر خوراکی الزامی است. در این بخش انواع دستگاه های خمکاری و کاربردهای آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع دستگاه های خم کاری چیست؟

همانطورکه در قسمت قبل گفتیم این دستگاه خم کاری از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز در صنایع و کارخانه های تولیدی میباشد. اما این دستگاه امروزه در شکل ها و طرح های مختلفی در بازار به فروش میرسد. در این بخش نمونه هایی از آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

دستگاه خم کاری دستی:

 یکی از ساده ترین شکل های دستگاه خم کاری نمونه دستی آن می‌باشد که از این دستگاه برای خمکاری های سطحی و بسیار جزئی استفاده می‌شود.

دستگاه خم کاری دستی قابلیت ایجاد خم و انحنا روی فولاد و یا فلزات ضخیم را ندارد. اما شما می توانید با استفاده از آن روی نمونه ای از فلزات همانند فلز مس، استیل آهن های کم ضخامت و یا حتی برخی از ورق های گالوانیزه نازک خمکاری‌های دقیقی را انجام دهید.

این دستگاه دارای دو فک زیرین و فک خم کاری می باشد.

پایه موجود در کنار فک زیرین باعث می‌شود، تا ورق به کمک پیچ و مهره بین دو فک محکم شود. فک دوم که فک خم کننده نام دارد. خم کاری روی ورق مورد نظر را انجام خواهد داد. در انتهای محور این دستگاه وزنه ای قرار داده شده است. که قابلیت خنثی کردن وزن فک خم کننده را دارد.

ماشین خم کن برقی از انواع دستگاه خم

این دستگاه خمکاری قابلیت ایجاد انحنا روی فلزات قطور و محصولات ضخیم تری را دارد. این خمکاری با دقت بیشتری انجام میشود، همانطور از نام این دستگاه پیداست. با استفاده از نیروی الکتریسیته این فرایند انجام میشود.

دستگاه خم کن فلز

بسیاری از تجهیزاتی که شما در طول زندگی خود از آن ها استفاده میکنید. به کمک فلزات ساخته شده‌اند. همانطور که می دانید استفاده از فلزات به صورت خام و بدون هیچ تغییری برای فعالیت های گوناگون مناسب نمیباشد.

اکثر فلزات ساختاری بسیار محکم و قدرتمند دارند. از این رو خم کردن و یا شکل دادن آن ها توسط نیروی انسانی امکان ناپذیر است. به طور حتم  تا به حال فیلم هایی در رابطه با شغل آهنگری مشاهد کرده اید. این شغل در گذشته‌ های دور گسترش بیشتری نسبت به امروزه دارد. 

دستگاه خم کاری کن cnc فلزات

یکی از بهترین دستگاه ها از انواع دستگاه خمکاری موجود در بازار برای ایجاد انحنا و خمکاری روی انواع فلزات میباشد. این دستگاه قابلیت تنظیم فشار دارد که شما می توانید با استفاده از آن خمکاری روی ضخامت های مختلفی از ورقه های فلزی را انجام دهید.

این دستگاه دارای نمونه های خارجی و داخلی میباشد. اگرچه نمونه‌های خارجی آن معمولاً قیمت بیشتری دارند. اما شما می توانید دستگاه خمکاری cnc داخلی را با قیمت های پایین تر و همان کیفیت تهیه کرده و استفاده کنید. در چنین شرایطی علاوه بر تامین نیازمندی خود از تولید ملی نیز حمایت کرده‌اید.

خم کننده های جعبه و قالب

استفاده از جعبه های فلزی، چوبی، پلاستیکی، کاغذی و غیره همواره در جهان انجام میشود.

شاید شما بتوانید با استفاده از چند ماده ساده در منزل خود جعبه مناسبی تهیه کرده و استفاده کنید. اما ساخت برخی از جعبه های مورد نیاز انسان به صورت ساده امکان پذیر نمیباشد. احتمالا در طول زندگی خود گاو صندوق های مختلفی را مشاهده کرده اید.

گاوصندوق ها جعبه های فلزی مقاوم و پیچیده ای هستند که از آن ها برای نگهداری پول و اشیا قیمتی اسناد و غیره  استفاده میشود. همانطور که می دانید اکثر گاوصندوق های استفاده شده است از جنس فلز میباشند. به همین دلیل برای ساخت آن نیاز به تجهیزات پیشرفته و تخصصی خواهید داشت.

در حال حاضر ساخت انواع جعبه های فلزی با استفاده از انواع دستگاه های خمکاری جوشکاری انجام میشود. در چنین شرایطی افراد تولید کننده می توانند نمونه مناسبی از این جعبه های فلزی را برای استفاده های گوناگون در اختیار مردم قرار دهند.

چنانچه این جعبه ها در کیفیت های استاندارد و مناسبی تولید نشوند. استفاده از آن ها خسارت ها آسیب های زیادی را برای انسان‌ها ایجاد خواهد کرد.

روش های خم کاری لوله

در حال حاضر روش های گوناگونی برای خمکاری در لوله ها و صفحات فلزی وجود دارد که در این بخش نمونه هایی از آن را به شما معرفی میکنیم.

خمکاری به روش هوایی و تکیه گاهی: در انواع دستگاه خم کاری به روش هوایی صفحه مورد نظر در تماس با لبه بیرونی قالب و نوک پانچ میباشد.

خمکاری تکیه گاهی به گونه ای است که خم و انحنا روی قطعه مورد نظر بدون تماس ایجاد خواهد شد. در این فرایند تجهیزات دستگاه تنها در سه نقطه با قطعه مورد نظر تماس خواهند داشت.

  انواع دستگاه خمکاری حلقه زنی و منگنه زنی

یکی دیگر از روش‌های خمکاری روی لوله ها و صفحات فلزی خمکاری با روش حلقه زنی میباشد. در این روش از خمکاری یک زاویه کنترل شده ایجاد میشود که در پی این موضوع  پدیده برگشت فنری اتفاق خواهد افتاد . 

در این فرایند بارگیری بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

این روش از انواع دستگاه خم کاری از گذشته و تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است، اما از آنجا که آسیب پذیری قطعات در حین استفاده از این روش خمکاری بیشتر میباشد. بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح میدهند تا از خمکاری به روش سرد استفاده کنند.

زمانی که به مقاطع فولادی گرمای شدیدی وارد میشود، ساختار کریستالی محصول تغییر کرده و در شرایطی آسیب های جدی خواهند دید.

توجه داشته باشید که پس از ایجاد انحنا روی قطعات مورد نظر با استفاده از این روش خمکاری نیاز به انجام عملیات حرارتی بر روی قطعه خواهید داشت. با استفاده از روش خمکاری نوردی شما می توانید زاویه های دلخواه خود را روی قطعه مورد نظر ایجاد کنید.

خمکاری سه غلتکی

خم کاری به روش سه غلتکی کاربردهای منحصر به فردی در صنایع گوناگون دارد. و معمولاً از این روش برای خمکاری روی لوله های قطور استفاده میشود.

این روش از خمکاری معمولاً کاربردهای گسترده ای در انتقال نفت و گاز دارد.

توجه داشته باشید که علاوه بر روش های نام برده شده در این مقاله روش های دیگری نیز برای ایجاد انحنا و خمکاری روی قطعات فلزی و سایر محصولات وجود دارد. اما این روش ها یکی از کاربردی ترین روش های استفاده شده در سرتاسر جهان میباشد…

تشخیص مناسبترین روش برای خم فولاد

خم کاری فولادی بستگی به میزان کربن آنها دارد، هرچه میزان کربن افزایش داشته باشد. استحکام بالا میرود و هر چه از میزان آن کاسته شود خمکاری سخت تر میشود. 

در ورقه هایی که کربن آنها کمتر یا باشد، خمکاری سرد و در ورقه هایی که میزان کربن  بیشتر باشد. خمکاری از روش گرم انجام میشود، محصولاتی که نیاز به خمکاری cnc دارند. باید ابتدا حرارت دیده  و سپس  ورق ها خمکاری میشود. فلزات  خاصیت ارتجاعی داشته و بعد از خم شدن زاویه خم شدگی  آنها متفاوت است.

محصولات فولادی به چند حالت خم میشوند:

مستقیم
 منحنی
 فلنج

  •  ابزارآلات و دستگاه های مختلفی برای این کار وجود دارد که هر کدام نتیجه مخصوصی دارد. باید گفت به صورت کلی خم کردن ورق های فولادی مانند ورق گالوانیزه به دو دسته  خم کاری دستی و ماشینی تقسیم  میشود.

    • خم کاری ماشینی: در روش ماشینی از ابزارآلات و تجهیزات خاصی  برای خم کردن ورق استفاده میشود.
    • خم کاری دستی: در  این روش از ابزارهایی مانند چکش، گیره و انبر قفلی استفاده میشود.

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما