خمکاری ورق و 6 نوع خمکاری مکانیکی

خمکاری ورق و 6 نوع خمکاری مکانیکی

خمکاری ورق برای شکل دادن به ورق فلزات گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. خم های گوناگونی را ایجاد مینماید.

دستگاه خمکاری ورق

در حال حاضر یکی از پرکاربرد ترین دستگاه ها برای خمکاری ورق های فلزی دستگاه سی ان سی می باشد. این دستگاه با داشتن سیستم عیب یابی هوشمند است. صفحه های مانیتور پیشرفته می‌تواند خم کاری انواع ورق ها را با دقت زیادی انجام دهند. با استفاده از این دستگاه خمکاری بدون هیچ آسیبی و با دقت فراوانی انجام خواهد شد.

در حال حاضر اکثر مجموعه های فعال در زمینه تولید قطعات فلزی از این دستگاه برای زاویه دار کردن ورقه ها و لوله ها استفاده می کنند. انواع دستگاه های سی ان سی معمولا از قیمت بالایی برخوردار بوده و شما می توانید نمونه های داخلی و خارجی آن را در بازار مشاهده کنید. که نمونه‌های ساخت داخل کشور معمولاً قیمت پایین تری نسبت به نمونه های خارجی آن دارند. شما می توانید با مراجعه به سایت های اینترنتی انواع مختلفی از این دستگاه های سی ان سی را مشاهده کنید. با استفاده از این دستگاه می توانید خم کاری را روی ورقه های فلزی به ضخامت چند میلی متر الی چند متر انجام دهید.

خمش در نیروها چیست؟

انرژی خمش نیروی وارد شده به طول یک ماده است. نیروی خم  به نقطه، ناحیه یا حجم  اعمال میگردد. بخش ثابتی از جزء یا ساختاری که نیرو وارد آن میشود اعمال میگردد.

اهمیت فرآیند خمکاری

فرآیند خمکاری ورق در صنایع گوناگون از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در حال حاضر شرکت‌های زیادی انواع مختلفی از دستگاه های خم کاری را دارا هستند. به طور حتم شما نمی توانید انواع فلزات را بدون هیچ تغییری و به صورت سالم مصرف کنید. در چنین شرایطی ابتدا باید فلز مورد نظر با استفاده از دستگاه های مربوطه به شکل و طرح دلخواه برسد سپس شما آن را در نیازهای مختلفی به کار بگیرید.

برای مثال آیا تا به حال به ساختار شیرآلات خود توجه کرده‌اید؟ این شیرآلات در شکل ها و طرح های مختلف قابل مشاهده هستند. اکثر شیرآلات در قسمت‌های مختلفی دارای خمیدگی می باشند. این خمیدگی علاوه بر اینکه به ظاهر شیرالات شما زیبایی بیشتری را منتقل می‌کند. می‌تواند کاربرد آن را نیز گسترده تر کند. آیا تا به حال به لوله کشی آپارتمان های خود دقت کرده اید؟ لوله ها برای اینکه بتوانند اتصالات شما را به خوبی رقم بزنند. باید زاویه ها و خمیدگی های مخصوص به خود را داشته باشند. با توجه به این موضوع ابتدا لوله ها باید با استفاده از دستگاه مخصوص زاویه دار شوند.

کاربرد خمکاری ورق

امروزه از خمکاری ورق برای ساخت انواع ظروف مانند قابلمه ها استفاده می شود. اگر تا به حال به ساختار این تجهیزات دقت کرده باشید. می‌توانید به این موضوع پی ببرید. همانطور که می دانید امروزه استفاده از مبلمان با تجهیزات فلزی گسترش زیادی پیدا کرده است که قسمت فلزی این مبلمان با استفاده از دستگاه های خم کاری به طرح مورد نظر رسیده اند. از طرف دیگر امروزه برای ساخت تجهیزات زیادی در خودروها کامپیوتر ها و غیره از خم کاری استفاده می شود.

خمکاری مکانیکی ورق

یکی از انواع خم کاری نمونه مکانیکی آن می باشد. این نوع خم کاری کاربرد بسیار گسترده ای داشته است.  و در حال حاضر شرکت های زیادی از این روش استفاده می‌کنند.
یکی از مهم ترین مزایای این روش از خم کاری دقت و سرعت بالا می باشد. با استفاده از این روش شما می توانید فلز مورد نظر خود را در مدت زمان کمتری زاویه دار کنید. در این روش صفحات خم بر روی لبه قالب بالایی قرار می گیرند. شما می توانید در قسمت پایین تر عرض شکاف قالب را تنظیم کنید فشار به طوری تنظیم شده است که ورق به صورت کامل روی قالب قرار بگیرد.

در حال حاضر یکی از متداول ترین انواع خمکاری نوع ۷ آن می باشد. در این هنگام قسمت بیرونی ورق کامل کشیده شده است. از وسط فشرده می شود. با استفاده از این روش خم کاری شما می توانیم قطعاتی در بیست و یک متر ضخامت را نیز خم کنید. اگرچه این روش مزایای زیادی دارد. اما برای راه اندازی آن هزینه‌ های بسیار زیادی مورد نیاز خواهد بود. که اغلب افراد به دلیل وجود این هزینه ها از راه اندازی آن منصرف می شوند.

خمکاری ورق به روش پنوماتیک 

در این روش برای خم کردن ورق مورد نظر از کمپرسور برای ذخیره هوا استفاده می شود. زمانی از  این روش استفاده می‌شود که فشار زیادی برای خم کردن ورق مورد نظر نیاز نباشد. در حال حاضر برای خم کردن ورق های نازک و کم حجم روش پنوماتیک را به کار می گیرند.

خمکاری ورق به روش هیدرولیک

یکی از محبوب ترین روش ها برای خم کردن متریال های گوناگون روش خم کاری ورق به روش هیدرولیک می باشد. از این روش برای انجام خم کاری های بسیار ظریف و حساس استفاده می شود. بی مثال در حال حاضر برای خم کردن قطعات مورد استفاده در شیر آلات و یا صنایع خودروسازی از این روش خمکاری استفاده خواهد شد.

روشهای خمکاری ورق فلز

  •  v شکل
  •  فلنج
  • برشی
  • دورانی
  • کانالی
  • هوایی

هر یک از روش های با توجه به نوع وشکل که قرار است به وجود بیاید یکی از این روش های خم کاری انتخاب میشود. با دقت و مهارت شکل مورد نظر به وجود می آيد.

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − پنج =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما