انواع جوشکاری مدرن همراه با 10 مزیت و معایب

انواع جوشکاری مدرن همراه با 10 مزیت و معایب

جوشکاری مدرن نقش قابل توجهی در صنایع مختلف ایفا می نماید . در گذشته بهترین روشی که می توانستند قطعات فلزی را به هم متصل کنند . جوشکاری بود که بسیار هم مورد استفاده قرار می گرفت . اما در ایران هم چنان این روش جز روش های متداول است .  برای اتصال فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مطالعه بیشتر درباره جوشکاری به لینک زیر مراجعه نمایید .

    درباره جوشکاری مدرن بیشتر بدانیم

هم چنین برای متصل کردن فلزات و قطعات به هم روش های مختلفی وجود دارد.

اما جوش دادن جز اولین روش ها و اولین بار در ژاپن انجام شد .  که در دهه ی شصت میلادی این کار صورت گرفت و جز پر مصرف ترین روش ها هم شد.

عوامل و پارامتر های مختلف جوشکاری مدرن

هنگام استفاده از این روش باید طبق قوانین و عملکرد های مخصوص انجام شود . و هم چنین عملکرد و کارایی هم تحت کنترل قرار بگیرد.

جوشکاری خدمات برش لیزر

در هر تعداد جوشکاری که انجام می شود . به تعداد سی عدد توسط نوعی تست مخصوص که تست التراسونیک نام دارد . مورد بررسی قرار می گیرد . چرا که اگر حتی یک جوش مشکلی داشت . حتماً در ان لحظه برطرف شود . تا جوشکاری که صورت می گیرد مورد تایید باشد هم چنین اگر در بین این تست مخصوصی که انجام می شود .

ایراد از ۲ عدد بیشتر باشد . در این زمان باید تمامی میلگرد هایی که جوشکاری شده تست شود و در این بین هیچ عمل جوشکاری صورت نگیرد تا کار تست و بررسی به درستی انجام شود.

هم چنین لازم به ذکر است که جوشکاری قطعات مورد نظر با قطر متفاوت نیز دارای معایبی است . که این معایب می تواند در ارتباط با استفاده از گاز مصرفی جوشکاری نام برد.

در گاز اکسی استیلن که در هنگام انجام کار امکان کنترل حرارت این گاز وجود ندارد جز معایب محسوب می شود.

موضوع بعدی در ارتباط با زمان است . که به طور دقیق هنوز مشخص نشده که چه مقدار زمانی برای حرارت دهی لازم است.

 

فرایند جوشکاری مدرن ذوبی

این فرایند نوعی فرایندی است برای این که فلزات را به هم متصل کنند . آن را کمی ذوب کرده و دو فلز را در کنار هم قرار داده و سرد می کنند.  تا به هم دیگر جوش بخورند و البته این روش برای سایر متریال ها نیز کاربرد دارد . به عنوان مثال برای پلاستیک و سرامیک نیز می توان از این روش جوشکاری ذوبی استفاده کرد.

انرژی که در جهت جوش دادن ذوبی این متریال ها استفاده می شود . می تواند الکتریکی باشد . و یا شیمیایی، جوشکاری های ذوبی دارای مزیتی است . که از جمله مزیت آن مربوط به هم متصل کردن متریال های مختلف چه فلزی، چه پلاستیکی  در هر طرح و مدلی باشند می توان به وسیله ی این روش جوش داد.

دیگر مزیت این روش جوشکاری این است که می توان به راحتی به مکان های مختلف برد  . به گونه ای می توان گفت جوشکاری سیار است.

قطعاتی که ضخامت بالایی دارند . و همین طور چند لایه هستند را می توان به راحتی به وسیله ی این روش جوش داد که جزو مزیت آن نیز به حساب می آید.

مزایا و معایب جوشکاری مدرن ذوبی

جوشکاری های ذوبی دارای انواع مختلفی هستند . که شامل جوشکاری با گاز و انواع مختلف دیگر گاز مانند گاز آرگون و همین طور به روش جوشکاری زیر پودری، جوشکاری پلاسمایی،جوشکاری با کربن جز انواع جوشکاری ذوبی محسوب می شود.

از نظر مزایا این که جوشکاری مدرن از نوع ذوب شدن است .امکان استفاده از این روش برای انواع مختلف متریال ها کاربرد دارد . حال می خواهد آهنی و فلزی بوده و یا می خواهد پلاستیکی و سرامیکی باشد . با هر جنس و مدل این روش بر روی آن ها قابل اجرا است.

در ارتباط با مزایای دیگر این روش این است که دستگاه های خاص و بزرگی برای این روش نیاز نیست  چون این مورد باعث شده تا حمل نقل و جابه جایی آن راحت بوده که این مورد بسیار می تواند کاربردی باشد.

در ارتباط معایب آن این است که  شیب ملایم اطراف محل جوشکاری بستگی به میزان حرارتی دارد . که در طی انجام جوشکاری داده می شود . که اگر بیش تر از حد معمول و ثابت باشد . و یا فشار پمپی دستگاه تنظیم نباشد این شیب در محل جوشکاری ایجاد نمی شود.

پس نکته ی مهم دانستن میزان شیب است که برخی افراد ممکن است رعایت نکند.

به طور کلی اگر نکات کاری و نکات ایمنی رعایت شود معایبی نمی تواند داشته باشد.

 

 نکات جوشکاری مدرن

رعایت یک سری نکات ریز در طی فرایند جوشکاری ذوبی قطعات با قطر های مختلف بسیار ضروری و مهم است . چرا که یک مورد حتی رعایت نشود کیفیت به شدت پایین آماده و حتی خسارت و آسیب هم ایجاد می کند . چرا که امروزه این کار رایج بوده و در بازار مورد توجه قرار گرفته پس یا کیفیت بودن و مستحکم بودن محصول جز نکات مهم و ضروری محسوب می شود.

 

فرایند جوشکاری مدرن حالت جامد

در انواع  جوشکاری مدرن حالت جامد این گونه است . که بدون در نظر گرفتن نقطه ی ذوب انجام می شود . و هیچ گونه فرایند لحیمی در این روش وجود ندارد و خواص اولیه فلز و قطعه مورد نظر کاملا حفظ می شود . امکان استفاده از روش های فشاری ممکن است وجود داشته باشد یا خیر. روش ها و انواع این روش شامل اصطکاکی و فشاری و امواج صوتی است.

 

مزایا و معایب جوشکاری مدرن حالت جامد

مزایای این روش می تواند در ارتباط با این موضوع باشد که کار به راحتی انجام می شود و نیازمند افراد متخصص، ماهر در این زمینه نیست و هم چنین مزایای دیگر توانایی جوش دادن فلزات بسیار سبک را هم دارد. می تواند فلزاتی که شبیه هم نبوده و از یک جنس و مدل نیستند را به هم متصل کند.

اگر نکات لازم رعایت شود از بابت معایب هم مشکل خاصی ندارد.جوشکاری مدرن

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 13 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما