معایب برش لیزر

معایب برش لیزر

معایب برش لیزر، هیچگاه نمیتوان با قدرت بیان کرد که دستگاهی که تولید میشود هیچ مشکلی ندارد.  بنابرین هر دستگاه و وسیله ای که بر اساس تکنولوژی روز افزون ساخته میشود. ممکن است دارای ایرادی باشد. اما خب هر شرکتی تلاش میکند که کارایی دستگاه را بهبود ببخشد و از مشکلات آن بکاهد. 

هنگامی‌ که می‌ خواهند متریال‌ های محکم همچون آهن و فلزات را به چند قسمت تقسیم کنند. آن‌ ها را در ساخت اجسام به کار ببرند از برش لیزری استفاده می‌کنند.

برش لیزری دستگاهی است که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ساخته شده است . در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌ شود. بیشتر از این فناوری در صنعت استفاده می شود.

 

معایب برش لیزر
معایب روش برش لیزر

اجسامی که می‌ خواهند بریده شوند توسط برش لیزری و اشعه لیزر از یک خروجی قوی روی اجسام این عمل صورت می‌گیرد. قسمتی از جسم که بریده‌ شده است یا آب می‌شود یا می‌سوزد. به‌ صورت گاز به هوا می‌رود و یا تصعید می‌ گردد. در نتیجه سطح بریده‌ شده با کیفیت بسیار خوب به وجود می‌آید.
لیزر صنعتی در صنایع گوناگونی چون ساخت صنایع نظامی، ساختمانی، هوا فضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کارایی دارد.

معایب برش لیزر و دستگاه برش لیزری

روش برش لیزر دارای مزایای گوناگونی است. برخی از این مزیت ها شامل این است که توانایی برشکاری تمام مواد را دارد. این برشکاری ها نیازی به هزینه کردن ابزار ندارد. سطوح در برش لیزری دچار سایش نمیشود. دقت برش توسط  لیزر بسیار بالاست.

اما مسلما کنار این مزایا معایبی نیز وجود دارند. از مهمترین معایب برش توسط اشعه لیزری این است که برای نگهداری آن نیازمند هزینه بالایی میباشد.

هر دستگاهی نیازمند رعایت نکات ایمنی است. اگر این نکات مورد توجه قرار نگیرد برای  فرد اپراتور یا دستگاه مشکلاتی جبران ناپذیری به وجود می آورد.

بنابرین علاوه بر مهارت باید به نکاتی که مشاوران هنگام خرید مطرح میکنند بخاطر سپرده شود. از تجربیات همکاران متخصص بهره ببریم و حتما نکات ایمنی را که در دفترچه خرید دستگاه وجود دارد قبل از استفاده از دستگاه مطالعه کنید .

دستگاه برش لیزری بر اساس و استفاده ی سوزاندن و ذوب کردن مواد برای برش کار می کند. هنگام سوختن متریال دود آلوده ای تولید میشود که این دود برای انسان مضر میباشد تنفس را با مشکل مواجه میکند.

همچنین دستگاه برش لیزر مکنده ای دارد که وظیفه اش مکش دوده های سمی و نگه داشتن متریال بر روی سینی کار دستگاه لیزر است.

سر و صدایی که دستگاه لیزری تولید میکند بسیار بلند و آزاردهنده میباشد.

نوری که پرتو های لیزری تولید میکند بسیار برای چشم مضر میباشد. حتی اگر فرد اپراتور در هنگام کار به این نور نگاه کند آسیب جدی به چشمش وارد میشود. لذا رعایت ایمنی و استفاده از عینک شرط عقل است.

پوست به این دستگاه حساس است و به راحتی میتواند پوست کودک و خردسال را بسوزاند. پس در مواقع انجام کار کودکی در کنارتان قرار نداشته باشد. همچنین خودتان هم باید از دستکش ایمنی و لباس استفاده کنید.

هزینه بالا نگهداری دستگاه برش لیزر
آلودگی صوتی برش لیزری از معایب برش لیزر
گاز سمی برش لیزر از معایب برش لیزر

کار را به متخصص بسپارید

از دیگر معایب برش لیزر امکان اشتباهات فراوان در صورت نداشتن تخصصی و دانش کاربری است. برای استفاده از دستگاه برش لیزری باید در آن متخصص باشید. چرا که تنظیمات مناسب و اطمینان از کیفیت برش در حد استاندارد صورت بگیرد. همچنین آسیبی به شما وارد نشود .

 

ضخامت فلز برای خود حد و مرزی دارد

 برش لیزری فلزات با  روش­ های دیگر چون برش حرارتی، برای برش صفحات بسیار ضخیم مناسب نمی­ باشد. زیرا بیشترین ضخامت مناسب به ماشین آلات موجود و علم آن وابسته است. اکثر شرکت ها میتوانند برش لیزر با ضخامت ۱۵ تا ۲۰ را برش دهند.

هزینه­ های اولیه

قیمت دستگاه برش لیزری با توجه به نرخ قطعات روزانه بالا رفته و امروزه قیمت بسیار بالایی دارد. به طوری که لیزر در مقایسه با واترجت یا برش دهنده های پلاسما هزینه ای چند برابر دارد. اما خب کارایی بهتر آن و درآمد آن هزینه اولیه را جبران میکند. اما باز هم در ابتدا قیمت بالایی دارد.

بخارات خطرناک

ممکن است روش برش حرارتی باعث ذوب شدن مواد، باعث بوجود آمدن بخارات سمی شود.  مخصوصا هنگام برش پلاستیک بنابراین باید از سیستم تهویه در محیط کار استفاده گردد و این خود باعث بروز هزینه هایی میشود. اگر این سوال مطرح شود که آیا دود حاص از برش لیزری برای سلامتی مضر است؟ باید صریح و قاطعانه پاسخ داد بله. متاسفانه گازهای تولید شده در روش برش  لیزر یا حکاکی لیزر دارای عناصر و ذراتی است که برای انسان مضر میباشد. در زمان کار با آن باید نکات ایمنی را برای کاهش این مضرات رعایت کرد.

دستگاه لیزری انواع زیادی دارد.

  • لیزر گازی
  •  لیزر شیمیایی
  • لیزر رادیو اکتیو
  • لیزر جامد
  •  لیزر فیبری و …
  •  در واقع معایب برش لیزر با رعایت تخصص بسیار کاهش میابد و مسلما مزایای آن بر معایب می ارزد.

اما تنها از ۲ نوع لیزر گازی و جامد در صنعت استفاده می‌ شود. دستگاه‌ های که در صنعت کاربرد دارند شامل:

برش لیزری Co2 که بیشتر برای برش دادن و حکاکی و ضعیف شدن ماده می‌باشد. لیزرهای نئودیمیم  این دو لیزر روش یکسانی دارند و تنها در کاربرد متفاوت هستند. از این لیزر ها میتوان در جوشکاری هم استفاده نمود.

لیزر CO2 در برش کاری صنعتی برای ساخت موادی چون: تیتانیوم، کاغذ، موم، پلاستیک، فولاد، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ چوب و پارچه کاربرد دارد.

دستگاه‌های لیزر ژنراتور یک اپتیک خارجی دارند. نیاز به خنک کاری داشته و با توجه به اندازه و پیکربندی دستگاه گرمای اضافی را مستقیم یا توسط خنک‌ کننده به هوا انتقال می‌دهد. اکثراً از آب به‌ عنوان خنک‌ کننده استفاده می‌کنند. توسط سیستم خنک‌ کننده به چرخش در می‌آید.

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 6 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما