ورق کاری چیست ؟

ورق کاری چیست ؟

ورق کاری فلزات امروزه در عرصه صنعت نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. ایران فلز نیز به عنوان بخشی از این صنعت در تلاش است تا بهترین خدمات برش لیزری، خم کاری، واتر جت و … را به صنعت گران گرامی عرضه دارد. در این مقاله به شناخت بیشتر در ورق کاری خواهیم پرداخت.

ورق های فلزی از پر استقبال ترین محصول های از جنس فلز است. ورق ها در ساخت و ساز، طرح، قطعه ها و عناصر گوناگون استفاده میگردد. 

تعریف ورق فلزی در ورق کاری

به فلزهایی که می تواند به قطعه های مسطح با ضخامت گوناگون تبدیل گردد ورق فلزی میگوییم. 

وقتی فلزاتی که تازه تولید شده است، صیقل داده شود یا شکسته شود، ظاهری درخشان نشان می دهد. هادی نسبتا خوبی برای جریان الکتریکی و گرما است.

عملیات ورق کاری فلزات

صفحه های فلزی عموما منعطف و چکش خوارند. این خصوصیات به دلیل پیوند فلزی بین اتم ها یا مولکول های فلزی است.

همچنین فلزهایی که به طور معمول طی مراحل صنعتی به قطعه های نازک و صاف تبدیل میگردد را نیز ورق فلزی میگویند. 

این اوراق از مهمترین شکل ها و بیشترین کاربردها در فلزکاری میباشد. به روش های گوناگون ورق کاری مورد برشکاری و خم قرار داد.

کویل: ورق فلزی به صورت قطعه های صاف یا حلقه های نواری وجود دارد.  همان نوارهای حلقه ای یا همان کویل متشکل از ورق های فلزات با عبور یک ورق فلزی پیوسته از طریق یک رول شکاف شکل میگیرد.

دو روش اصلی برای کار با ورق وجود دارد.

خم کردن ورق : 

تغییر شکل ورق و محصول نهایی به شکل استوانه، مخروط یا بیضی ایجاد میشود. خم فلز فرآیندی است که در آن فلز بدون تخریب ساختار آن خم میگردد. این نوع پردازش امکان خمش را در همه سطوح، از جمله شعاع و گرد، فراهم می کند.

محصولات ورق کاری از طرق خمش

با خمش ورق های از جنس فلز می توان محصولاتی بسیاری را برای صنایع گوناگون تولید کرد. این قطعات برای تولید لوازم منزل، سازه های ساختمان، مهندسی مکانیک، هواپیما سازی، مهندسی برق، ساخت ابزار و… مورد استفاده قرار گیرد. ماشین های خم کن و تجهیزات دستی به شما این امکان را می دهند که عملیات را با درجات مختلف دقت و در طیف وسیعی از زوایا انجام دهید.

برای خم کردن مواد ورق به سفارش در حجم زیاد از ابزارهای مختلفی از جمله خطوط مکانیزه و ماشین های نیمه اتوماتیک استفاده میشود.

ورق های برش

برش ورق فلز با استفاده از دستگاه های مختلف تکنولوژیکی انجام می شود. آنها به شما امکان می دهند، سرعت پردازش را افزایش دهید و کیفیت محصول نهایی را بهبود بخشید. رایج ترین آنها قیچی گیوتینی است. آنها برای برش فولاد، آلومینیوم، تیتانیوم، فولاد ضد زنگ و سایر فلزات استفاده می شوند.
دستگاه برش دستگاهی است که برای برش ورق های فلزی طراحی شده است. با آن میتوانید با توجه به پارامترها و ابعاد مشخص شده برش دهید.
 
این به شما امکان می دهد محصولاتی با ضخامت ها و پیکربندی های مختلف تولید کنید. ورق های فلزی به شکل های خالی بریده می شوند و سپس با اتصال دهنده ها جوش داده می شوند یا به هم متصل میشوند. خروجی محصول نهایی است.
کار با ورق فلزی به مهارت بالایی نیاز دارد. این شامل تراشکاری، فرز و سایر انواع پردازش فلز است. این عملیات را می توان به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه های تخصصی انجام داد. اما در هر صورت برای بدست آوردن قطعه باکیفیت اپراتور نیاز به دقت بالایی در کار خواهد داشت.

واحد اندازه گیری ورق در ورق کاری

در بیشتر مناطق در ورق کاری از واحد اندازه گیری میلی متر برای اندازه ضخامت ورق استفاده میشود. برای اندازه گیری های ضخامت از کولیس ها در انواع دستی و دیجیتال استفاده میگردد.

فلزهای مصرفی در صنعت ورق فلز:

1.  فولاد نورد سرد

2. فولاد نرم

3. فولاد ضد زنگ

4. قلع

5. نیکل

6. تیتانیوم

7. آلومینیوم

8. برنج

9. مس

ورق کاری چیست؟

به روند تولید محصول، اجزا و قطعه هایی که از جنس فلز هستند، ورق کاری میگویند. ورقهای فلز درکنار جوشکاری، برشکاری و خمکاری شامل دیگر عملیات ورقکاری چون پانچ ، فرم دهی و… نیز هستند.

انواع فلز از نظر ساختاری

1. فروس ( دارای آهن )

2. غیرآهنی

3. آلیاژ ها که از ترکیب دو یا چند نوع فلز با هم و با برخی دیگر از عنصرها تواید میشوند.

چرا ورق کاری فلز؟

جنس فلزات دارای قدرت و دوام بالایی هستند. این ویژگی است که آنها را به انتخاب عالی برای استفاده های متنوع در صنایع متفاوت تبدیل کرده است.

برای ورق کاری چه مهارت هایی لازم است؟

انجام پروژه های ورق فلزی باید با دقت بسیار فراوان صورت گیرد. رعایت کامل ایمنی در استفاده از تجهیزات, ماشین آلات و ابزار مربوط به ورقکاری و خدمات برش لیزر هم از نکات بسیار مهم است. توانایی پیروی از دستورالعمل ها مانند همه مشاغل باید به خوبی در نیروها دیده شود. و خواندن نقشه CNC و نقشه های شماتیک در کنار نقشه سی ان سی هم باید در توانایی نیروی کار در ورق کاری باشد.

از کدام عناصر در تولید ورقهای فلزی برای ورق کاری استفاده میگردد؟

رایج ترین نوع فلزی که برای ساخت قطعات استفاده میشود، فولاد است. فولاد آلیاژی است که از ترکیب آهن و کربن به وجود می آید. در مواردی از دارای عناصری چون سنگ آهک یا زغال سنگ هم استفاده میشود. ارزانی و آسانی جوشش فولاد از مهمترین دلایل محبوب بودن فولاد است. ولی در کنار مزایای فولاد انعطاف پذیری کمتری دارد. این انعطاف پذیری پایین برشکاری این فلز را نسبت به برخی فلزات دیگر سخت تر است.

10 فرآیند مهم ورق کاری:

خم های چند مرحله ای cnc

1. خمکاری:

شکل دهی و فرم دادن به ورق ها برای کاربردهای گوناگون و متناسب با آن کاربردها را خمکاری میگویند. خمکاری نیازمند نیروی متمرکز و متخصص و تجهیزات به روز است تا بالاترین دقت را در ارائه خدمات به کار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه خمکاری و مقالات خمکاری دیدن نمایید.

2. برش لیزری:
با نوآوری و به روز شدن فناوری ها وتجهیزات، برشکاری فلزات با دقت بالاتر فلزات انجام میشود. استفاده از کامپیوترها برای نقشه کشی و اجرا نقشه بسیار مهمی را در این دقت ایفا میکند. اکثر عملیات برشکاری با استفاده از CNC ها انجام میشود. سی ان سی ها دستگاه‌ های لیزری هستند که کنترل عددی توسط آنها انجام میشود.

دستگاه سی ان سی دارای لنزهایی است که قابلیت جابجایی دارند. لنزها اشعه لیزر را روی ورق فلزی به حرکت درمی آورند. گازمورد نظر با توجه به نوع و نیاز برش از بین اکسیژن، نیتروژن یا هوا انتخاب میشود. گاز توسط نازلی که اشعه لیزری را خارج میکند، تغذیه میگردد.

فلز تعبیه شده در دستگاه برش لیزری به واسطه اشعه حرارت میگیرد. ورقهای فلزی را میبرد. برش لیزر از مهم ترین وکاربردی ترین عملیات در صنعت ورق کاری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برش لیزر به صفحه و مقالات برش لیزر مراجعه نمایید. و از خدمات برش لیزری ایران فلز در گالری سایت دیدن کنید.

3. پانچینگ

4. نورد

5. برش واترجت:

در میان فرآیندهای ورق کاری، روش برشکاری واترجت، برش و تمیزکاری از فشار بالا آب استفاده میشود. از مزایای برش واترجت این است که این روش, نوعی برشکاری سرد است و ایجاد گرما نمیکند. این باعث میشود بتوان اجسام زیادی را بدون سوختن یا تاب برش داد.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله های موجود در سایت با موضوعیت واترجت مراجعه نمایید. این خدمت نیز مانند خمکاری و برش لیزر در مجموعه ایران فلز ارائه میگردد. لیزر و واترجت زوج های بسیار خوبی برای یکدیگرند. این دو ابزار قدرتمند دنیای برش مخصوصا برش فلزات در صورت نیاز هم دیگر را پوشش میدهند.

6.برش یا قالب

7.چاک دهی

8.قیچی کاری

9.سوراخکاری

10.اتوکشی

 

دنیای ورق کاری عرصه بزرگی از خدمات است که کاربردها و وظایف گوناگون و حائز اهمیتی را در صنعت داراست. در مجموعه گروه صنعتی ایران فلز ما در تلاشیم در بخش های مهم این عرصه همچون خمکاری، برش لیزر، واتر جت و برخی فرایند های دیگر به صورت تخصصی و به بهترین شکل ممکن به صنعت گران عزیز ارائه دهیم. 

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما