جوشکاری مس

جوشکاری مس

جوشکاری مس در صنعت دارای کاربردهای گوناگون است.

اکنون سوال پیش می آید جوشکاری چیست؟

جوشکاری مس چیست و در کجا کاربرد دارد و چه زمانی از آن استفاده میشود؟

جوشکاری

هنگامی که شی میخواهد ساخته شود یک مرحله ی آن جوشکاری میباشد، که این روش اتصال مواد مهندسی به یکدیگر است.

و از طریق ایجاد حرارت زیاد و دمای بالا و ذوب ماده و سپس سرد کردن برای ایجاد جوش صورت میگیرد. جوشکاری با لحیم کاری کمی متفاوت است.

جوش کاری فلزات متفاوت است چرا که ما انواع فلز داریم. در این مقاله میخواهیم در ارتباط با جوشکاری فلز مس صحبت کنیم.

انواع جوشکاری مس عمدتاً در ساخت و سازها و معمولا در تجارت برق و لوله کشی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. مس از فلزاتی میباشد که رسانای جریان الکتریسیته می باشد. بسیار مقاوم و برابر خوردگی به راحتی متلاشی نمیشود. و به علت ویژگی هایی که دارد  تکنیک های به خصوصی را نیز ارائه می دهد. از آنجایی که قبل از کار با هر وسیله یا ساخت شی نیازمند دانایی در ارتباط با آن هستیم. برای جوشکاری مس هم باید با آلیاژ ها و اندازه های آن آشنا باشید.

انواع جوشکاری

 در حالت جامد

 مقاومتی

 با گاز اکسیژن

انواع متفرقه جوشکاری

روش های دیگر

نکات مهم در انتخاب مس برای جوشکاری

۱.ابتدا باید فلزی تمیز و عاری از آلودگی را برگزینید. و از فلزاتی که قبلا رنگ شده و یا آبکاری شده استفاده نکنید. چرا که استفاده از این فلزات باعث میشود دود آزاد شود. حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید و هرگز در محیط بسته جوشکاری  را انجام ندهید .

۲.در این مرحله ، باید از مسی که حاوی اکسیژن نباشد استفاده کنید. مس بدون اکسیژن میتواند پس از جوشکاری هم رنگ خود را حفظ نماید مس بدون اکسیژن راحت قادر به جوشکاری میباشد.

۳.از آلیاژ خوب استفاده کنید هر آلیاژی را برای جوشکاری به کار نبرید. زیرا یکسان نبودن مواد و ناخالصی می تواند باعث ایجاد دما های مختلف انبساط حرارتی، هدایت حرارتی یا هدایت الکتریکی شود. آلیاژهای فلز مس باید توسط متخصص آن شناسایی و جوشکاری شود.

برای مثال فلز مس و روی نباید با هم جوشکاری شوند چرا که باعث ایجاد مواد سمی میشود.

مراحل جوشکاری مس

قطعا برای جوشکاری هر نوع فلزی باید مراحل مربوط به آن طی شود.

 مراحل جوشکاری  فلز مس:

۱. جوشکاری به روش گاز به ۲ روش گاز بی‌ اثر تنگستن یا گاز بی‌ اثر فلزی استفاده می‌ شود. که در این روش ضخامت مس خود را با توجه به نسبت گاز و دما دارید. در واقع انگشت شست زیر ۲ میلی‌ متر باید گاز آرگون و A ۶۰ باشد. اگر جوش بتواند به‌ راحتی صورت بگیرد حتما و صد درصد گاز هلیوم استفاده شده‌ است. زیرا هلیوم نسبت‌ به آرگون گرمای بالاتری دارد. و گرمای بیشتری به مس منتقل می‌ شود .

۲. حتما باید قبل‌ از این‌ که جوشکاری را شروع کنید. مس  را گرم کنید و ازآنجایی‌ که مس حرارت بالایی را دارد. ضخامت بالاتری با گرم کردن می‌گیرد. برای گرم کردن مس را داخل کوره قرار دهید و دمای مربوطه را افزایش دهید. گرم کردن به فلز کمک می‌ کند که جوشکاری کند تر صورت بگیرد.  جوش ظریف و اما محکمی انجام شود. و خطر ترک‌ خوردگی را کاهش میدهد .

۳. در این مرحله باید گودالی را ایجاد کنید که برای ایجاد کردن گودال، باید قوس را شروع کنیم. که به آن قوس الکتریکی گفته میشود.  در مدت ۲ الی ۳ ثانیه قوس را ثابت نگه دارید تا ایجاد شود. و قوس باید تقریباً ۷۰ درجه برای جوشکاری مس باشد، قوس بین الکترود جوشکاری و مواد که با آن جوش داده می‌ شود ایجاد میگردد.

۴. حال باید مواد پرکننده را به داخل گودال روانه کنید. و به‌ محض ایجاد شدن گودال مقداری از پر کننده را از طریق قوس الکتریکی آرام بکشید تا فلزات با یکدیگر جوش داده شوند.

۵. سعی کنید تا فلز مس را خنک کنید چراکه این کار باعث میشود فلز خوردگی یا ضربه پیدا نکند و مقاوم‌ تر شود.

جوشکاری مس

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما