عوارض دستگاه برش لیزر برای اپراتور

عوارض دستگاه برش لیزر برای اپراتور

عوارض دستگاه برش لیزر برای اپراتور دستگاه میتواند خطرناک باشد و باید آنها را شناخت تا بتوان از آنها جلوگیری کرد. از نوع تکنولوژی لیزر فایبر برای حکاکی و برش انواع فلزاتی مانند  آلومینیوم، مس، طلا، آهن، چدن، برنج، روی استفاده می شود.

اهمیت تاثیر ماشین آلات روی سلامت انسان ها

اختراعات و ماشین آلات با هدف کمک به زندگی انسان ها ساخته میشوند. هم چنین سهولت، سرعت و دقت کارها و اهدافی از این قبیل از دیگر دلایل ابداعات است.

پس مشخص است که نباید این ابزار خدمت انسان ها، برای ایشان ایجاد خطر نماید. هرچند گاهی این عوارض قابل جلوگیری نیست، اما باید ای مضرات را به حداقل رساند. دستگاه های برش لیزر نیز مانند دیگر اختراعات برای پیشبرد اهداف صنایع فلزی ساخته شده اند. ولی در کنار خدماتشان مضراتی نیز دارند. در این مقاله به بررسی این مضرات و راه حل هایی برای کاهش آن ها پرداخته ایم.

ورود دستگاه برش لیزر به صنعت

می‌ دانیم امروزه کسب کارها صنعتی هستند. با  ورود به تکنولوژی های جدید باید دانست که فلزات در بسیاری از صنایع استفاده می شود.

مانند : صنعت خودرو سازی، صنعت دکوراسیون داخلی، صنعت کشتی سازی، صنعت هواپیما سازی، قطعه سازی ساخت و ساخت انواع قالب، ساخت انواع سازه های فلزی.

برای برشکاری و حک روی فلزات قبل از ورود دستگاه لیزر از شیوه های مکانیکی استفاده میشد. نیاز به زمان و دقت بیشتری برای برش انواع فلزات در ابعاد مختلف داشت. در ابتدا نیز از برش لیزر برای ایجاد نقش های ظریف و در سایز کوچک  نیز مورد استفاده قرار نمیگرفت. با گذشت زمان و تکامل لیزر برای برش و حکاکی انواع فلزات دقت، کیفیت و سرعت در هنگام برش و حکاکی بالا رفت. نهایتا سبب شد که این‌ کسب و کار رونق زیادی پیدا کند.

دستگاه لیزر فلزات که با نام دستگاه برش فلزات نیز شناخته می‌شود. که از این تکنولوژی لیزر فایبر برای حکاکی و برش انواع فلزات مانند آلومینیوم، مس، طلا، آهن، چدن، برنج، روی استفاده می شود.

برای برش و حکاکی  فلزات  مختلف باید طرح مورد نظر را با کمک نرم افزارهای گرافیکی به دستگاه لیزر داد. تا دستگاه لیزر در کمترین  زمان کار برش و حکاکی طرح را بر روی فلز انجام دهد.

مسائلی که در فرایند انجام  برش و حکاکی روی فلزات دارای اهمیت میباشد. تخصص و مهارت اپراتور دستگاه لیزر است. چرا که باید بتواند با دریافت آموزش های لازم تمامی طرح های متفاوت را روی قطعات مختلف اجرا کند.

قیمت دستگاه های برش لیزری فلزات

با توجه به اینکه قیمت دستگاه ها خصوصاً دستگاه‌ هایی که وارداتی هستند. با توجه به نوسانات ارزی قیمت این دستگاه ها ثابت نیست و متغیر است. پس توصیه می شود که برای تهیه و اطلاع از قیمت انواع دستگاه های لیزر  تحقیقات لازم به عمل آمده است. قبل از خرید از قیمت  این دستگاه باید  اطمینان لازم را پیدا کرد.

انواع دستگاه لیزر و عوارض برش لیزری

دستگاه  های لیزر می توانند حکاکی و برش را روی تمام متریال ها انجام دهند. متریال ها دو دسته فلز و  غیر فلز هستند. بعضی از دستگاه های لیزر می‌ توانند  برش و حکاکی روی فلزات را انجام دهند. بعضی  دستگاه های حکاکی و برش لیزری غیر فلزاتی مانند چوب، کاغذ، پلکسی، پارچه، چرم نمد و سنگ را برش یا روی آنها کار حکاکی  انجام میدهند.

عملکرد دستگاه برش فلزات

در عوارض دستگاه برش لیزر فایبر پرتوی تقویت و متمرکز شده است. اشعه لیزر از طریق آیینه ها و فیبرهای نوری به درون دستگاه رفته و روی سطح کار تابانده میشود. با توجه به سفارش برش یا سوراخ کاری روی فلز انجام می‌شود. در آخر هم با گاز فشار بالا سطح کار را تمیز و صیقل می دهند.

پرتوی که تولید می‌ شود دارای برش‌زنی بالایی در دستگاه ها می باشد. برای برش انواع لوله، پروفیل، ورق‌های فلزی با ضخامت بالا از این دستگاه استفاده می شود. که این دستگاه دارای منبع و قدرتی بالا می باشد.

دستگاه‌ برشلیزر فلزات در صنایع شامل تبلیغات، خودروسازی، قطعه‌ سازی، کابین‌ سازی، لوازم خانگی و طلا و جواهر، هوافضا و نظامی بکار برده میشود.

عوارض برش لیزر و راه حل های آن 

دود سمی فلزات

نور ساتع از فلرات

عوارض برش لیزر

 دود سمی فلزات هنگام برش لیزر و تنفس

دستگاه برش لیزر با سوزاندن مواد کار می کند. زمانی که مواد  می سوزد از خود دوده مضری تولید می کند. این دود سمی است. و برای تنفس انسان مضر می باشد.

راه حل دودهای سمی

همچنین دستگاه برش لیزر دارای یک دستگاه مکنده هستند. این دستگاه مکنده وظیفه مکش دوده های سمی و نگه داشتن مواد بر روی سینی کار دستگاه لیزر را بر عهده دارد. اما سر و صدای بسیار زیادی نیز تولید می کند. صدای این دستگاه بسیار آزار دهنده است.

نور دستگاه هنگام برش فلزات

نور تولیدی توسط پرتو لیزر برای چشمان اپراتور بسیار مضر است. در صورتی که اپراتور به طور مستقیم به نور پرتو لیزر نگاه کند ممکن است بر روی بینایی  تاثیر منفی بگذارد.

راه مقابله با نور دستگاه

باید در هنگام کار با دستگاه برش لیزر مراقب بود که کودک یا فرد خردسالی در محل وجود نداشته باشد‌. چون اگر در هنگام کار دستگاه قسمتی از بدن اپراتور و یا کودکی در مقابل نور پرتو لیزر قرار بگیرد پوست او را به شدت می سوزاند.

قطعا بله. بخارهای حاصل از فرآیند برش لیزر عناصر و ذرات سمی داردکه نه تنها برای انسان که برای سایر موجودات نیز مضر است.

برای جلوگیری از مضرات دستگاه بر تنفس اپراتور و سایر انسان های در معرض خطر یا بهتر است بگوییم برای کاهش زیاد این ضرر قسمتی مکنده در دستگاه های برش لیزر تعبیه شده است. ایراد وارد بر این مکنده سرو صدای زیادی است که ایجاد میکند.

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۵ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 7 =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما