خمکاری آلومینیوم

خمکاری آلومینیوم

در خمکاری ورق آلومینیوم با استفاده از پرس­های خمشی، ورق آلومینیوم صاف را زاویه دار می­ کنند. خدمات خمکاری ورق یکی از معمول ترین عملیات اجرایی بر روی ورق آلومینیوم رنگی میباشد. این کار از طریق وارد کردن نیرو توسط دستگاه خم کن برروی ورق فلزی برای درست کردن شکل های متفاوتی  انجام میشود.

خم آلومینیوم

 میتوان گفت معمول ترین خم عبارتند از خمش­های V میباشد. چرا که  همه چیز در اطراف ما از ورق آلومینیوم درست شده است. یکی از مهم ترين دلایل این موضوع آن است که وقتی با خمکاری این متریال را به هر صورتی خم می­کنند. استحکام آن را به خطر ننداخته، ضخامت آن تغییرایجاد نمیکند. اتصالات مولکولی داخل ورق­ها حتی با وجود تمام مراحل خمکاری ورق،  شکل­ دهی و سایر مراحل باعث نمی‌شود که شکسته شوند. در نتیجه ورق آلومینیوم، کاربردهای زیادی در زندگی روزمره ما خواهد داشت.

ورق الومینیوم دارای قابلیت انعطاف و خاصیت کششی بالایی میباشد که باعث شده است در صنعت الکترونیک و باکس های آلومینیومی، یخچال سازی، نمای فلزی ساختمان و برای اکثر کاربردهای صنعتی از ورق الومینیوم استفاده شود.

با استفاده از نرم افزار کامپیوتری تخصصی مانند cad، به شما امکان می دهد تقریباً به طور کامل از ورق فلز استفاده کنید و ضایعات را به حداقل برسانید. 

خمش ورق آلومینیوم

آلومینیوم، بعد از فولاد ضدزنگ، مورد استقبال ترین مصالح ساختمانی در اکثر صنایع است. درخواست برای سازه های گرد، منحنی یا قوسی شکل بدین دلیل است که آلومینیوم درعین کمی وزن دارای دوام و مقاومت بالاست.

خمش آلومینیوم توسط cnc به راحتی تکرارپذیر است. از نظر کمیت بدون محدودیت و در عین حال با دقت و با کیفیت بسیار بالا می باشد. توسط CNC، آلومینیوم می تواند فرم، تعداد خم یا گرد بدون سطح خراشیده، موج دار و پیچ خوردگی داشته باشد.

ویژگی خمکاری آلومینیوم

خمکاری آلومینیوم با داشتن  ویژگی های شناخته شده این فلز بسیار خم کردن آن آسان شده است. آلومینیوم با داشتن ویژگی های  خالص بودن  بالا  فلزی نرم، شکل پذیر و سبک است. می‌توان گفت با داشتن این ویژگی ها خم شدن آسان است. خم کردن  آلومینیوم بدون اینکه خطر شکستن و ایجاد ترک به وجود بیاید اجرا میشود. اما باید گفت به هر  حال در بسیاری از موارد آلومینیوم خالص کافی نیست حتی اگر خمکاری ورق آلومینیوم کاری راحت باشد و نیاز به آلیاژهای آلومینیوم را نشان می دهد. پس  آلومینیوم دارای طیف وسیعی از آلیاژهای مختلف با ترکیبات شیمیایی متفاوت میباشد که آنها را در زمینه های گوناگون اجرای فلز قابل استفاده می کنند.

پس در اینجاست که سوال  کدام آلیاژها برای خمکاری ورق آلومینیوم مناسب هستند. در ذهن ایجاد شده و برای پاسخ این سوال ۳ گزینه در نظر گرفته می‌شود.  مانند:

شکل پذیری

ضخامت و شعاع خم شدن

مقدارکشیدگی

خمکاری آلومینیوم، مرحله مربوط به خدمات پانچ cnc بوده است.  باید گفت که تنها ورق های آلومینیومی با آلیاژ مخصوص خم و شکسته نمی­شوند.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم به تنهایی ازجمله فلزاتی است که در هنگام خم شدن ممکن است  ترک یا پاره شود. پس بنابراین یکی از نکاتی که در هنگام خدمات خمکاری ورق مهم است این است که شعاع خمش هرچه کمتر باشد احتمال ترک برداشتن آن بیشتر است. در این بین استفاده از ورق آلومینیوم که آلیاژ آن سخت نباشد علاوه بر داشتن ویژگی خم شدن می تواند به راحتی شکل پذیرد.

برخی از آلیاژهای آلومینیوم در برابر دما و همچنین خم شدن مناسب تر هستند. روند خمکاری ورق آلومینیوم روشی مقرون به صرفه و راحت برای شکل دادن به آلومینیوم است. به این ترتیب شما امکان طراحی های بیشتر و عملکردهای یکپارچه و تولید اشکال هندسی پیچیده تر را خواهید داشت.

اصول خمکاری ورق آلومینیوم

شکل پذیری: می‌توان گفت استحکام بالایی که ورق الومینیوم دارد. باعث می‌شود که خمکاری ورق الومینیوم کاری سخت باشد. و به دلیل رد و بدل شدن مقاومت و کششدارای انعطاف است. با زیاد شدن یکی از آنها درصد دیگری کاهش پیدا می‌کند.

ضخامت شعاع خم:

آلیاژهای آلومینیوم در طی مراحلی از خمکاری ورق آلومینیوم سخت و قوی تر شده است. و  در نتیجه ضخامت و شعاع خم عاملی است که باید به آن عنایت شود.

درصد کشیدگی:

بررسی درصد کشیدگی و تفاوت بین استحکام و مقاومت کششی نهایی همچنین به شما در تصمیم گیری صحیح کمک کرده است. هنگام مقایسه آلیاژها و دما، به عواملی که بیشترین عملکرد و استحکام کششی دارند باید توجه شود. چرا که   این نشانه این است که  توانایی شکل گیری بهتر است.

درجه خنک کننده:

درجه خنک کننده در آلیاژ T4 برای خمکاری آلومینیوم متوسط بوده و در برابر عملکرد خمش  مقاومت کمی دارد. با این حال برای برخی از فرآیندهای خمشی ممکن است تغییرات زیادی را ایجاد کند.

خمکاری ورق در آلیاژ T6 یکی از دشوارترین حالت ها است، اما هیچ تغییری در فلز ایجاد نخواهد شد.

خمکاری ورق الومینیوم در  3 روش انجام میشود:

خم شدن ورق فلز با قالب V

برای رسیدن به شکل های ۹۰ درجه معمولا از این روش بیشتر استفاده میکنند.

خم شدن ورق فلز با قالب U

خمش U شکل  که درآن از قالب های سیلندر استفاده می شود.

خم شدن ورق به روش چرخشی

خمش چرخشی که از دستگاه خم کن با استفاده از قالب چرخشی یا استوانه ای شکل فلزی که دارای سطحی صاف میباشد  را خم می کنند. 

امتیاز شما به این برش لیزر ایران فلز برای این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

پروژه های ماتاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

تاثیر قطر برش لیزر در انواع فلزات

قطر برش لیزر در انواع فلزات درنوع کار برشلیزر بسیار تاثیر گذار است . برش لیزر فلزات دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . از نوع تکنولوژی ...

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری چیست ؟

فرآیند برش لیزری در حال حاضر در شرکت ها و کارخانه های گوناگون از انواع دستگاه های برش لیزری استفاده می شود.این دستگاه در سراسر جهان کاربرد های منحصر به ...

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری

انواع برش لیزری یعنی تقویت نور توسط اشعه های لیزر تابش که زمان پیدایش آن در دهه ۶۰ بوده و شکل جدیدی از انرژی به وجود آمده. که  در ساخت ...

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات حضور چشم گیری در صنایع دنیا را ایفا میکند. استفاده از لیزر برای برش دادن متریال های گوناگون باعث شده تا انسان به راحتی بتواند. انواع ...

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه لیزر برش فایبر

دستگاه برش لیزر فایبر یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر در جهان شناخته شده است. این دستگاه کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع گوناگون داشته و امروزه در کارخانه ...

ارتباط با ما